komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

sobota, 20 lipca 2019

Czeslawa, Hieronima

Wypadki z udziałem pieszych

piątek, 7.6.2019 09:21 , komentarze: 0 , odsłony: 601
kategorie artykułu:

Pomimo cyklicznie prowadzonych działań i ciągłych apeli wałbrzyskich policjantów 5 czerwca w Wałbrzychu doszło do dwóch poważnych wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jeden z nich – samochodowy – dla 70-letniej pieszej zakończył się tragicznie w skutkach, drugi – kolejowy – na szczęście jedynie wizytą 33-letniej kobiety w szpitalu. Niestety w obu tych przypadkach wałbrzyszanki znajdowały się pod wpływem alkoholu.

Do zdarzenia drogowego doszło w środę przed godziną 9:00 na ul. 1 Maja w Wałbrzychu. 70-latka w momencie wypadku przechodziła przez jezdnię poza przejściem dla pieszych. Pomimo iż kobieta trafiła do szpitala, w wyniku doznanych obrażeń zmarła. Okazało się, że była pod wpływem alkoholu.

Drugie ze zdarzeń miało miejsce około godziny 16:00 w rejonie dworca kolejowego „Wałbrzych Szczawienko”. 33-letnia wałbrzyszanka przechodząc w miejscu niedozwolonym przez torowisko nie zauważyła nadjeżdżającego pociągu i wpadła pod niego. Na szczęście w wyniku tego wypadku kobieta nie straciła życia, ale z poważnymi obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Policjanci ustalili, że była nietrzeźwa. Miała ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Funkcjonariusze zapowiadają kontynuację działań prewencyjno-kontrolnych oraz informacyjnych ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Po raz kolejny przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach przez pieszych.

Pieszy na podstawie  Kodeksu drogowego ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Oczywiście w przypadku braku pobocza, możliwe jest korzystanie z jezdni. Należy jednak pamiętać, że poruszanie się w takim przypadku jest dozwolone przy jej krawędzi oraz pod warunkiem ustąpienia miejsca nadjeżdżającym pojazdom.
Pamiętajmy także, aby poruszać się lewą stroną jezdni oraz pobocza. Jesteśmy wtedy w stanie zareagować dużo szybciej na ewentualne zagrożenie na drodze. Pieszy poruszający się jezdnią ma obowiązek iść jeden za drugim. Dozwolone jest poruszanie się dwóch pieszych obok siebie w przypadku małego natężenia ruchu pojazdów.
Pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Uwaga! Na drodze dwujezdniowej pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych, jest niedopuszczalne.

Piesi muszą stosować się także do kilku kolejnych zakazów. Zabrania się:
-  wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,
- przebiegania przez jezdnię,
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
- chodzenia po torowisku,
- wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto.

źródło: KMP w Walbrzychu

 

Wasze komentarze

piątek, 19.7.2019 09:29
czwartek, 18.7.2019 14:03
czwartek, 18.7.2019 14:01
czwartek, 18.7.2019 08:49
1
poniedziałek, 15.7.2019 09:21
poniedziałek, 15.7.2019 09:16
czwartek, 11.7.2019 09:22
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SKUP AUT
SKUP AUT
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork