W Starej Kopalni w Wałbrzychu weekend dla seniorów i koncertowy tydzień gwiazd

środa, 27.9.2023 14:38 716 0

W weekend Stara Kopalnia przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Weekend Seniora z Kulturą, zaprasza też na dzień jabłka, natomiast następny tydzień rozpocznie koncertowo. Na scenie pojawią się Trubadurzy, Stanisław Soyka, Andrzej Piaseczny i jazzman Zbigniew Lewandowski Quintet.

Już od piątku wałbrzyska górnicza atrakcja turystyczna przyłącza się – jak co roku – do ogólnopolskiej akcji Weekend Seniora z kulturą. W ramach organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydarzenia kultura 60+ wszyscy odwiedzający kopalnię, którzy ukończyli 60 lat będą mieli możliwość zakupu biletów na standardową trasę zwiedzania z przewodnikiem w promocyjnej kwocie 1 zł. W ramach biletu czeka moc górniczych atrakcji, podczas ponad półtoragodzinnego zwiedzania. Wyjścia na trasę z przewodnikiem, jak codziennie odbywają się o każdej pełnej godzinie między 10, a 16 z kawiarni Sztygarówka.

Również w piątek na specjalnie przygotowane wydarzenie zaprasza do Starej Kopalni, Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA. Tym razem uczniowie klasy 4-6 szkół podstawowych zaproszeni zostali na warsztaty z okazji Dnia Jabłka. Cena zajęć to 19 zł od osoby, a grupy przyjmowane będą na zajęcia o 8:30 oraz o 13:00 po wcześniejszej rezerwacji pod adresem meilowym: sowa@starakopalnia.pl. Podczas lekcji warsztatowych uczestnicy dowiedzą się m.in. co jabłko ma wspólnego z fizyką, jak odkryto przyciąganie ziemskie, co zrobić by naelektryzować balon, czy dlaczego statki pływają. Specjalne zajęcia z fizyki potrwają 90 minut.

Na sobotę zaplanowano kolejną edycję Nocnego Zwiedzania z pracami górniczymi. Bilet na zwiedzanie dla adeptów na górników dostępne są na stronie Starej Kopalni. Przejście trasy turystycznej po kopalni odbywa się w kombinezonach i górniczym ekwipunku, a nocne prace prowadzone są po okiem byłego górnika – przewodnika. Oczywiście całe zajęcia odbywają się w formie przygotowanej wcześniej zabawy. Początek szychty o godzinie 20:00. 

Ciekawie muzycznie zapowiada się w Starej Kopalni pierwszy tydzień października. Już we wtorek 3 października Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza do Sali Łańcuszkowej na koncert zespołu Trubadurzy. Bilety można nabyć na stronie www.bilety.wok.walbrzych.pl. Początek wydarzenia o g. 18:00.

Już dzień później – w środę 4 października swój recital w Sali Łańcuszkowej ma zaplanowany Stanisław Soyka. Twórca takich utworów jak „Tolerancja”, „Cud Pamięci”, czy „Są na tym świecie rzeczy” zagra o godzinie 18:00 w ramach Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnością. 

Kolejne dwa koncerty odbędą się w Starej Kopalni w weekend 7 i 8 października. W sobotę 7 października w ramach projektu Jazz nie tylko nad Odrą w kawiarni Sztygarówka odbędzie się koncert Zbigniew Lewandowski Quintet. Jeden z najwybitniejszych perkusistów jazzowych, muzyk, który w swojej karierze współpracował z najwybtniejszym polskimi postaciami jazzu jak:  Stańko, Namysłowski, czy Dębski wraz z zespołem muzyków zagra własne kompozycje oraz utwory członków zespołu. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Cykl koncertów JAZZ NIE TYLKO NAD ODRĄ jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz przez ZAW STOART.

W sprzedaży są jeszcze również bilety na niedzielny koncert. 8 października na scenie Sali Łańcuszkowej w akustycznym występem pojawi się Andrzej Piaseczny. Twórca takich przebojów radiowych jak: „Chodź, przytul, przebacz”, „Rysowane Tobie”, czy „Prawie do nieba” zagra i zaśpiewa w ramach swojej akustycznej trasie po Polsce. Bilety nabyć można jeszcze na stronie biletyna.pl.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)