komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

niedziela, 21 lipca 2019

Daniela, Diany

VI Festiwal Kuchni Polowych za nami

poniedziałek, 8.7.2019 12:57 , komentarze: 0 , odsłony: 315
kategorie artykułu:

Słoneczna pogoda, przystojni żołnierze, piękne kobiety w strojach z okresu międzywojennego, huk armat, smak potraw z kuchni polowych - tego wszystkiego mogliśmy zakosztować podczas VI Festiwalu Kuchni Polowych.

Miłośnicy dobrej zabawy oraz wojskowej strawy, którzy w dniu 06 lipca 2019 roku, odwiedzili Zajazd Hubert w Walimiu, mogli skosztować pięciu wyjątkowych dań, przygotowywanych w niepowtarzalnej atmosferze gotowania pod gołym niebem. Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, na ogromnych patelniach, smażyli placki ziemniaczane, w kotłach kuchni polowych bulgotała zalewajka frontowa na pokrzywach oraz krupnik złoty. Wojska Carskie, tradycyjnie już, przygotowały magiczną miksturę – Le Bouilli, natomiast Armia Sowiecka – zasłynęła z grochówki koszarowej na bogato. Warto podkreślić, iż wszystkie serwowane potrawy przygotowane były według tradycyjnych i oryginalnych przepisów wojskowych kucharzy.
Pokaz mody cywilnej i wojskowej okresu międzywojennego, wprawił w zachwyt i panie i panów. „Elegancka pani nie wychodziła z domu bez kapelusza, rękawiczek i torebki, a pończochy nosiła nawet w największy upał; nigdy nie zakładała przed południem wydekoltowanej sukni, a na balu pojawiała się w latach trzydziestych tylko w długiej kreacji. Dżentelmen też publicznie nie pokazywał się bez nakrycia głowy i rękawiczek, nosił zawsze koszulę z krawatem, a na zdjęcie marynarki mógł sobie pozwolić tylko w ściśle rodzinnym gronie. Nawet skromne i nie zawsze zgodne z ostatnim krzykiem mody ubiory i ich dodatki odznaczały się nienaganną czystością i świeżością.” – pisze w „Elegantkach i dżentelmenach”, prof. dr hab. Anna Sieradzka.  I właśnie ten szyk i wdzięk mogliśmy podziwiać na festiwalu. Wydarzeniu towarzyszyła epokowa muzyka, a dużo emocji wzbudziły pokazy wystrzałów armatnich, musztra żołnierska i przedstawiane przez rekonstruktorów scenki.

źródło: UG Walim

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 15.7.2019 12:18
poniedziałek, 15.7.2019 08:55
poniedziałek, 8.7.2019 12:57
poniedziałek, 8.7.2019 10:06
czwartek, 4.7.2019 12:15
czwartek, 4.7.2019 09:33
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SKUP AUT
SKUP AUT
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele