Szczęśliwe zakończenie poszukiwań zaginionej 84-letniej mieroszowianki

poniedziałek, 24.7.2023 15:31 412 0

Policja i Straż Pożarna poszukiwały wieczorem w sobotę 22 lipca, 84-letniej mieszkanki Mieroszowa. Kobieta mająca problemy zdrowotne wyszła po południu z domu na spacer, a w godzinach wieczornych zadzwoniła do najbliższej rodziny, że zgubiła się i nie wie gdzie jest. Do poszukiwań wykorzystano między innymi drona i quada, które były na stanie strażaków. Tuż przed nadejściem zmroku na szczęście seniorka została odnaleziona cała i zdrowa.

W sobotę 22 lipca po godzinie 19:00 członkowie najbliższej rodziny 84-latki zadzwonili pod numer alarmowy 112 informując o jej zaginięciu. Kobieta miała w godzinach popołudniowych wyjść z domu na spacer. Okazało się, że kiedy przyszedł wieczór seniorka straciła orientację w terenie i nie wiedziała gdzie się znajduje. Sytuacja była o tyle poważna, że zbliżał się zmrok.

Podjęta została natychmiastowa decyzja o wezwaniu w trybie alarmowy wszystkich policjantów do Posterunku Policji w Mieroszowie oraz Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach, których wsparli także będący na popołudniowej zmianie funkcjonariusze z Wałbrzycha. Z pomocą przyszli również funkcjonariusze Ochotniczej Straży Pożarnej z Mieroszowa i Boguszowa-Gorc oraz z Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu. Do działań służb ratunkowych wykorzystano dodatkowo drona oraz quada ze stanu OSP.

84-latka na szczęście posiadała przy sobie aktywny telefon komórkowy. Policjantom udało się szybko ustalić, że może znajdować się w rejonie Łącznej i Różanej. To właśnie tam przeniosły się działania poszukiwawcze i ostatecznie przed godzina 22:00 strażacy z miejscowego OSP na terenie tej drugiej miejscowości odnaleźli zaginioną, której na szczęście nic poważnego się nie stało.

Sobotnie poszukiwania zakończyły się więc sukcesem. Po udzieleniu niezbędnej pomocy kobieta trafiła ostatecznie pod opiekę rodziny.

Wałbrzyscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo apelują do osób zajmujących się seniorami o uważniejszą opiekę. Najczęstszą przyczyną zaginięć w przypadku starszych osób jest zazwyczaj stan chorobowy. Bardzo często seniorzy cierpią na zaburzenia demencyjne związane z chorobą Alzheimera, przebytymi wylewami czy zawałami, a także wynikającymi po prostu z podeszłego wieku. W związku z tym najczęściej nie pamiętają drogi powrotnej do domu, nie potrafią też zapytać o drogę innych osób, ani skorzystać z udzielonych im wskazówek. Z racji wieku zwiększona jest też urazowość i wypadkowość, a po trafieniu do szpitala osoba starsza nie zawsze jest w stanie powiedzieć kim jest oraz kogo powiadomić o zaistniałej sytuacji.

Zapobieganie – ważne zasady:

  • Jeśli osoba starsza cierpi na zaburzenia pamięci warto w jej odzież wszyć „metki” z danymi kontaktowymi, warto dodać informację o chorobach, czy przyjmowanych lekach ratujących życie.
  • Jeśli osoba przyjmuje leki, szczególnie te ratujące życie, należy dopilnować aby zawsze je miała przy sobie.
  • Warto zadbać, aby osoba starsza wychodząc z domu miała przy sobie telefon z wpisanymi danymi do najbliższych. Ważne, aby był to odbiornik z baterią o długim czasie pracy.
  • Warto rozważyć zaopatrzenie osoby starszej w specjalny lokalizator pozwalający na szybkie zlokalizowanie miejsca przebywania, czy tez przekazujący informację o opuszczeniu rejonu zdefiniowanego jako bezpieczny.
  • Dobrze jest wiedzieć jaką garderobę posiada nasz bliski, tak abyśmy potrafili opisać jej wygląd w przypadku zaginięcia.
  • Jeśli nasz senior mieszka sam, należy co najmniej raz dziennie nawiązać kontakt, uczulić również sąsiadów, aby zwracali uwagę na niepokojące sygnały.
  • Warto znać miejsca, w które zwyczajowo udaje się nasz bliski, np. na spacery, czy też zakupy.

Działanie po zaginięciu:

  • Niezwłocznie powiadommy najbliższą jednostkę Policji.
  • Przygotujmy jak najwięcej informacji na temat seniora – jak był ubrany, gdzie zazwyczaj wychodził, jaki jest jego stan zdrowia.
  • Przeszukajmy najbliższą okolicę, pokażmy zdjęcie osoby zaginionej w okolicznych sklepach.
  • Sprawdźmy adresy znajomych, rodziny, informując ich o zdarzeniu, zaangażujmy ich do pomocy.

Źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)