komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

sobota, 22 lutego 2020

Marty, Malgorzaty

Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy

wtorek, 17.12.2019 09:25 , komentarze: 2 , odsłony: 3097
kategorie artykułu:

Karmelitanka przez 21 lat więziona przez współsiostry!
Wstrząsająca sprawa sprzed 150 lat, o której siostry milczą do teraz!
Czy taka historia mogłaby się wydarzyć dziś?

PREMIERA: 29 stycznia 2020 r.

JA NIE MAM DUSZY
Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy, której historią żyła cała Polska

Zamurowane okno, brak mebli, strzępki porozrywanej słomy służące za materac, a przede wszystkim naga, wychudzona kobieta z obłędem w oczach – to ujrzeli policjanci po wejściu do jednej z cel w krakowskim klasztorze Karmelitanek Bo­sych. Barbarę Ubryk przetrzymywano w tym nieogrzewanym, wypełnionym smrodem odchodów pomieszczeniu ponad dwadzie­ścia lat.
O jej historii dyskutowano w Wiedniu, Paryżu i Nowym Jorku. W Krakowie – gdy prasa ujawniła sprawę – wybuchły zamieszki, tłum powybijał okna w klasztorach, obrzucił za­konników kamieniami, raniąc wiele osób. Na ulicach pojawiło się wojsko.

Historia Barbary Ubryk trafiła na wyjątkowo podatny grunt prze­taczającej się przez Europę fali antyklerykali­zmu. Uwięziona przez współsiostry zakon­nica dla wielu stała się kolejnym argumentem za koniecznością zlikwidowania zakonów. Kim była Barbara Ubryk? Co sprawiło, że dwa­dzieścia lat spędziła w odosobnieniu? Dlaczego pomimo dowodów obciążających przełożone zakonnicy śledztwo w sprawie jej przetrzymywania zostało umorzone? Jak prowadzono dochodzenie w XIX wieku i co wiedziano wtedy o psychiatrii?
Książka Natalii Budzyńskiej rzuca nowe światło na wydarzenia sprzed 150 lat, kiedy dyskusja wokół Kościoła była jeszcze gorętsza niż dzisiaj!

 

Wasze komentarze

No .to historia
sobota, 18.01.2020 18:00 autor: Marta
Różne rzeczy działy się i dzieją za murami.
sobota, 18.01.2020 18:02 autor: Widzę to
SKUP AUT
SKUP AUT
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz