Powrót Mistrza. Nowa książka Pawła Huellego - Talita

czwartek, 3.9.2020 10:00 1957 0

Po 5 latach pracy pisarza nad tomem ukaże się nowa książka Pawła Huellego, mistrza prozy, laureata Paszportu „Polityki”, autora bestsellerów tłumaczonych na dwadzieścia języków: Talita.

O książce:

Długo oczekiwany powrót mistrza
Każda ludzka historia jest jak tajemnicze laboratorium uczuć i pamięci – dwoje ludzi pozornie beznamiętnie obserwujących swoje codzienne czynności; kiełkujące zakazane uczucie, które nie ma szans rozwinąć się w obliczu wojny; porywający koncert zagrany dla jedynego słuchacza; mężczyzna balansujący na linie nad przepaścią czy chłopiec patrzący z obawą i ciekawością w stronę lasu, gdzie zatrzymał się cygański tabor, a w nim król z wnuczką.

Talitha kum („Dziewczynko, mówię ci, wstań”) – biblijna opowieść o wskrzeszeniu z martwych córki Jaira to punkt wyjścia do hipnotyzujących opowieści o miłości i niespełnieniu, tęsknocie i pragnieniach, grzechu i próbach jego odkupienia. Ożywa tutaj świat na pozór odległy, ale ponadczasowy, nasycony buzującymi emocjami i konfliktami. 

  • Kryształowo czysty ton, niepodrabialny język i misterność konstrukcji stawiają Pawła Huellego wśród najoryginalniejszych współczesnych pisarzy.

  • „Talita” pokazuje niezwykłą, uwodzicielską moc opowieści i pozwala na nowo uwierzyć w oczyszczającą siłę literatury.

  • „Opowieści Huellego są głębiej zanurzone w tradycji od chyba niemal całej naszej współczesnej prozy”. Jan Kott

Paweł Huelle (ur. 1957) – pisarz, scenarzysta i dramaturg. Autor m.in. bestsellerowego „Weisera Dawidka”, „Mercedesa-Benza” i „Śpiewaj ogrody”. Jego utwory tłumaczone były na ponad dwadzieścia języków. Mieszka w Gdańsku.

Przeczytaj fragment: link

Dodaj komentarz

Komentarze (0)