Pierwsza biografia Kamali Harris w Znaku

poniedziałek, 22.2.2021 09:07 1326 1

10 marca nakładem wydawnictwa ZNAK ukaże się pierwsza biografia Kamali Harris, pierwszej wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych Ameryki w historii.

Dan Morain, „Kamala Harris. Pierwsza biografia”. Znak 2021.
Kobieta, o której mówi cały świat.

Gdy świat obiegła informacja o wygranej Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA, wiedzieliśmy, że to przełomowy moment: stanowisko wiceprezydentki obejmie Kamala Harris – jako pierwsza kobieta w historii.

Harris zmienia nie tylko Amerykę. Jej działania i determinacja stają się inspirującym przykładem kobiecej siły, są symbolem demokracji i walki o prawa człowieka.

Dan Morain od samego początku śledził karierę Harris – polityką Stanów Zjednoczonych zajmuje się od czterech dekad. To pierwsza książka o Kamali Harris, która ukazuje się po uzyskaniu przez nią tytułu wiceprezydentki. Polska premiera odbywa się niemal równolegle ze światową (w USA biografia ukazała się w styczniu 2021). 

Tłumaczenie: Dominika Chylińska, Aleksandra Gietka-Ostrowska, Filip Godyń, Mieczysław Godyń.

Na tworzącą się historię patrzyła z dziecięcego wózka, gdy rodzice zabierali ją ze sobą na protesty, które zmieniły Amerykę. Córka imigrantów, dorastająca w różnorodnej, słonecznej Kalifornii, szybko odczuła, czym są nierówne szanse. Największą inspiracją jest dla niej mama - Shyamala, która zawsze powtarzała córce: Możesz być pierwsza, ale pamiętaj, byś nie była ostatnia.

Ona sama mówi, że gdy światła polityki gasną, ze wszystkich ról, jakie odgrywa w życiu: prokuratorki, polityczki, wiceprezydentki USA, najważniejsze jest dla niej bycie Momalą – matką swoich przybranych dzieci.

Choć jej ciepły uśmiech znają wszyscy, w swojej karierze Kamala niejednokrotnie dała się poznać jako twarda, zdecydowana negocjatorka. Jako prokuratorka zawsze stawała po stronie ofiar. Stanowczo potępiła działania policji po śmierci George’a Floyda. Dziś jest symbolem nadziei na koniec rządów populistów na całym świecie.

Niezwykła historia dziewczyny z Kalifornii, o hindusko-jamajskich korzeniach, która stała się najważniejszą kobietą w Ameryce, to także intrygująca opowieść o tym wielokulturowym, pełnym sprzeczności i niezmiennie fascynującym kraju.

Dan Morain – amerykański dziennikarzod czterech dekad zajmuje się polityką Stanów Zjednoczonych. Przez ponad dwadzieścia lat pracował dla „Los Angeles Times”.

Fragment książki: czytaj TUTAJ

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

marian środa, 24.02.2021 10:19
Lewactwo opanowało USA. Nic dobrego dla nas.