Oratorium "Stworzenie świata" w Filharmonii Sudeckiej

wtorek, 28.3.2023 20:17 432 0

Stworzenie świata

01.04.2023, godz. 18:00
AGNIESZKA FRANKÓW-ŻELAZNY – dyrygent
JUSTYNA KHIL – Gabriel (sopran)
SEBASTIAN MACH – Uriel (tenor)
PIOTR PIERON – Raphael (bas)
SOLOMIIA PAVLENKO – Ewa (sopran)
SZYMON RACZKOWSKI – Adam (baryton)
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII SUDECKIEJ
WROCŁAWSKI CHÓR ŻEŃSKI
MĘSKI ZESPÓŁ WOKALNY I SIGNORI, przygotowanie chórów – IZABELA POLAKOWSKA-RYBSKA

J. Haydn Oratorium Stworzenie świata

W pierwszym kwietniowym koncercie i ostatnim na jaki zapraszamy Państwa przed Wielkanocą zaprezentujemy arcydzieło muzyki oratoryjnej – „Stworzenie świata” Josepha Haydna. Kompozytor pracował nad nim osiemnaście miesięcy (najdłużej ze wszystkich swoich utworów!) i tak wspominał ten czas: Nigdy nie byłem bardziej pobożny, gorliwy niż wtedy, kiedy pisałem „Stworzenie”. Każdego dnia klękałem i błagałem Boga, żeby dał mi siły i pozwolił ukończyć dzieło. I Bóg pozwolił. Powstało dzieło, jedno z największych w historii muzyki. Autorem libretta jest angielski poeta Thomas Liney, który napisał je na podstawie Księgi Rodzaju Starego Testamentu oraz siódmej i ósmej części „Raju utraconego” Johna Miltona.

„Stworzenie świata” jest dziełem bezprecedensowym, tworząc je Haydn wykorzystał swoje umiejętności kompozytorskie z zakresu symfonii, singspielu i muzyki religijnej oraz połączył tradycję muzyczną minionych dekad z tendencjami jemu współczesnymi, zapoczątkowując w ten sposób nowe drogi rozwoju muzyki. Dzieło to w zamyśle Haydna miało być dziękczynieniem za cud boskiego stworzenia, charakteryzuje je uporządkowana struktura odzwierciedlająca ład mądrości Stwórcy oraz figury retoryczne, które wprowadzają ekspresję i pobudzają emocje słuchaczy, tworząc w ich wyobraźni obrazy malowane muzyką.

Na estradzie zobaczymy między innymi solistów i chóry, które w tym sezonie artystycznym wykonały już dla wałbrzyskiej publiczności „Petite messe solennelle” G. Rossiniego. Sukces tego koncertu pozwala nam spodziewać się, że „Stworzenie świata” będzie kolejnym spektakularnym wydarzeniem wałbrzyskiej filharmonii.

Bilety na koncert w cenie: 40/43* zł – normalny, 30/32* zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (bilety@filharmonia-sudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: www.filharmonia-sudecka.bilety24.pl.
*Cena w serwisie Bilety24.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)