Nowy wymiar koncertów muzyki filmowej w Wałbrzychu

czwartek, 5.5.2022 14:09 1672

Piękno muzyki zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa, a ponad siedemdziesiąt procent komunikatów międzyludzkich przekazywana jest niewerbalnie. Zatem dźwięk, ruch i gest są najpotężniejszymi nośnikami emocji, a zadaniem sztuki jest dostarczanie publiczności niezapomnianych przeżyć i wrażeń duchowych. Nic dziwnego, że w XXI wieku, gdzie uczyniono już prawie wszystko na deskach teatrów i filharmonii, powstało widowisko łączące najbardziej nasyconą emocjami – muzykę filmową z pełnym ekspresji teatrem tańca.

 Ponadczasowy Repertuar

Aby widz mógł czerpać wrażenia estetyczne garściami został wybrany program, który przetrwał próbę czasu, został doceniony przez publiczność oraz zdobył prestiżowe nagrody w środowisku filmowym. Dlatego koncert rozpocznie Suita z filmu Shrek, produkcji dla której specjalnie została stworzona kategoria oscarowa. To przełomowa animacja, prezentująca niezwykle istotne wartości, dotyczące oceniania innych, poszukiwania szczęścia i definicji piękna. Tu nieocenioną rolę odegra taniec synchroniczny i z niezwykłym artyzmem zaznaczona rola głównych bohaterów. Kolejną odsłoną części pierwszej będzie brawurowa pod względem muzycznym Suita z filmu Jak wytresować smoka. Ta wspaniale opowiedziana historia, muzycznie potrafi przenieść widza w świat wikingów, a zastosowane irlandzkie flety tin whistle dodają muzyce blasku i oryginalności. W choreografii królują elementy współczesnego baletu oraz wzruszające duety taneczne.  Druga część koncertu jest w całości poświęcona potężnej epopei rycerskiej osadzonej w świecie fantasy tj. Władca pierścieni – Drużyna Pierścienia. Motyw pierścienia zobrazowany przez akrobacje w kole, malowane dźwiękiem krajobrazy śródziemia, układy choreograficzne w stylu martial art oraz wszystkie najsłynniejsze tematy muzyczne zostaną oddane w ręce publiczności. 

Kameralna Muzyka Filmowa

To kolejna innowacja, której pomysłodawcą jest Łukasz Wilczura, oboista i twórca suit filmowych oraz organizator koncertu. Muzyk podkreśla, że kameralistyka w dzisiejszych czasach została zmarginalizowana z powodu nieznanego publiczności repertuaru. Poza słynnym mozartowskim Eine kleine Nacht Musik na kwartet smyczkowy, ciężko rozmawia się o niegdyś oklaskiwanej muzyce dworów Europy. Jednak doświadczenie w tworzeniu aranżacji znanych utworów na zespoły kameralne udowadnia, że i współcześnie ma ona wielki potencjał. Cała magia polega na zastosowaniu odpowiedniego instrumentarium  i umiejętnym zamknięciu partii orkiestrowych w zespole kilkuosobowym. Dlatego kwintet dęty podczas koncertu będzie posługiwał się wieloma instrumentami o charakterystycznej barwie, a partia perkusji została poszerzona o unikatowe efekty dźwiękowe.

Artyzm i cel

Ogólnopolska trasa koncertowa zespołu kameralnego Five Up oraz wybitnych, niezależnych tancerzy współpracujących m.in. z Teatrem Capitol we Wrocławiu została poprzedzona wielomiesięcznymi dyskusjami, planami i próbami, ponieważ jakość w przekazie sztuki jest dziś najważniejsza. Można pokusić się o stwierdzenie, że celem koncertu jest możliwość nowego przeżycia znanych i poruszających arcydzieł muzyki filmowej. To podarowanie muzyce, do tej pory zależnej od filmu, autonomicznego życia przepełnionego prawdziwym przeżywaniem smutku, radości, rozpaczy i ekstazy. To uczta skomponowana z najpotężniejszych nośników emocji: muzyki i tańca.  

 

Na koncert "Światła! Muzyka! Akcja" zapraszamy 4 czerwca o godz. 19:00 do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. 
Bilety do kupienia w kasie filharmonii i na kupbilecik.pl