Listopad z muzyką polską

środa, 25.10.2023 14:33 580 0

Listopadowe koncerty z muzyką polskąW listopadzie, w którym obchodzimy Święto Niepodległości, w szczególny sposób zwracamy uwagę na narodową kulturę. Dlatego też, proponujemy Państwu serię koncertów z muzyką polską: 27.10.2023 – Dotknąć nieba (III Symfonia „Pieśni Żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego); 10.11.2023 - Tajemnicza nieznajoma, czyli „Epizod na maskaradzie” (utwory Elżbiety Sikory, Mieczysława Karłowicza, Pawła Łukaszewskiego, Zygmunta Noskowskiego); 17.11.2023 - Labirynty Pendereckiego (utwory Krzysztofa Pendereckiego, Grażyny Bacewicz, Aleksandra Tansmana).

Uczniowie szkół muzycznych oraz ich opiekunowie mogą uczestniczyć w tych koncertach za darmo.

Koncert symfoniczny „Dotknąć nieba”
Koncert wprowadzi publiczność w nastrój zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, skłaniając do refleksji o przemijaniu, stracie, trosce o bliskich. Będzie to zasługą samej muzyki, ale też historii po-wstania III Symfonii „Pieśni Żałosnych”, którą usłyszymy podczas koncertu. Inspiracją do napisania tego dzieła był dla kompozytora tekst szczególnej modlitwy, wyryty na ścianie więziennej celi w pensjonacie „Palace” w Zakopanem, w którym w czasie II wojny światowej znajdowała się siedziba Gestapo. Słowa: Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario wyryła dziewczyna schwytana w 1944 r. przez Niemców w schronisku na Lubaniu w Gorcach. Henryk Mikołaj Górecki wykorzystał je, pisząc na zamówienie rozgłośni Südwestfunk w Baden-Baden w 1976 r. swoją trzecią symfonię. Nie spotkała się ona wówczas z powszechnym aplauzem, bo bardzo różniła się od dotychczasowych dzieł kompozytora. Międzynarodową popularność zdobyła dopiero w 1992 r., gdy opublikowało ją wydawnictwo Elektra Records (w wykonaniu London Sinfonietta pod dyrekcją Davida Zinmana). Płyta ta w 1993 r. uplasowała się na pierwszym miejscu list przebojów muzyki poważnej. Ten sukces udało się powtórzyć w 2019 r., kiedy to album „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego z udziałem Beth Gibbons z zespołu Portishead znalazł się na pierwszym miejscu notowania „Billboardu” w kategorii muzyki klasycznej.
Podczas koncertu „Dotknąć Nieba” usłyszymy również V Symfonię D-dur „Reformacyjną” Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, której wykonanie w tym terminie zbiega się z inauguracją Wał-brzyskiego Weekendu Reformacji organizowanego przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Wałbrzychu. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej dyrygował będzie Vladimir Kiradjiev, a III Symfonię „Pieśni Żałosnych” zaśpiewa Iwona Hossa.
Vladimir Kiradjiev urodził się w Bułgarii, od 1989 r. mieszka w Wiedniu. Dyplom Dyrygentury uzyskał na Akademii Muzycznej w Sofii. Był dyrektorem artystycznym Vienna Residence Orchestra (1991-92), a od początku lat 90. prowadził produkcje operowe w Niemczech (Deutsche Oper i Komische Oper w Berlinie), Bułgarii, Łotwie i w Polsce. Regularnie współpracuje z gwiazdami opery, takimi jak Anna Netrebko, Elina Garanca i wieloma innymi. Występuje jako gość w licznych orkiestrach w Wielkiej Brytanii (BBC Scottish Symphony), Polsce, Bułgarii, Włoszech, Kolumbii, Meksyku, Chinach, Korei Południowej, Francji, Kazachstanie i innych. W latach 2008-2013 był głównym dyrygentem Filharmonii Rzeszowskiej. Obecnie jest pierwszym gościnnym dyrygentem Opery na Zamku w Szczecinie. Jest profesorem dyrygentury operowej na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu i prowadzi wiele kursów dyrygenckich w różnych krajach.
Iwona Hossa jest zaliczana do czołowych sopranistek swojego pokolenia. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi i Orkiestrami Symfonicznymi w Polsce i za granicą. Jest laureatką Grand Prix i Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach. Nagrała 28 płyt CD i DVD, głównie z muzyką polską. Większość z nich otrzymała prestiżowe nagrody fonograficzne, jak choćby International Classical Music Awards w kategorii Muzyki Współczesnej, czy Orphée d’Or, a także nominacje do Fryderyków czy Grammy Awards. Przez niemal dwadzieścia lat miała zaszczyt współpracować z prof. Krzysztofem Pendereckim i posiada w swym repertuarze wszystkie dzieła wokalno–instrumentalne Kompozytora. Dokonała wielu prawykonań utworów polskiej muzyki współczesnej, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka. W 2011 r. otrzymała tytuł doktora sztuki (UMFC w Warszawie), a w 2014 r. tytuł doktora habilitowanego (UMFC w Warszawie). Przez 10 lat prowadziła klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W 2015 r. została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. W 2016 r. otrzymała Odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatę Omilanowską a w 2019 r. Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

27.10.2023, piątek, godz. 19:00
Dotknąć Nieba
Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy V Symfonia D-dur, op. 107 „Reformacyjna”
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Pieśni Żałosnych”
Wykonawcy:
Vladimir Kiradjiev – dyrygent
Iwona Hossa – sopran
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

 

Koncert Familijny w Filharmonii Sudeckiej „Triumf geniusza”

05.11.2023, godz. 11:00
Bilety: 20 zł

Każdy zna ten początek. Złowróżbne pa-pa-pa-pam, powtórzone po chwili dźwięk niżej. Co ono oznacza? Dlaczego wciąż i wciąż powraca, uparte, natarczywe, czasem nawet groźne? I dlaczego w końcu doprowadza do wielkiego wybuchu radości w finale? O tym wszystkim dowiecie się podczas trzeciego Koncertu Familijnego w Filharmonii Sudeckiej, który ukaże szczegóły, ciekawostki i tajemnice Piątej Beethovena, czyli prawdopodobnie najsłynniejszej symfonii w historii.

Tajemnicza nieznajoma, czyli „Epizod na maskaradzie”

10.11.2023, godz. 19:0
0
Bilety: 50 / 30 zł

Koncert z okazji 80-tych urodzin kompozytorki Elżbiety Sikory, w którym usłyszymy „Pięć miniatur” jubilatki, a także prawykonanie „Koncertu na dwa klarnety” Pawła Łukaszewskiego w wykonaniu Romana Widaszka i Rafała Kleszcza. W programie znajdą się również dwa poematy symfoniczne: „Epizod na maskaradzie” Mieczysława Karłowicza oraz „Step” Zygmunta Noskowskiego. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej poprowadzi Wojciech Rodek.

Labirynty Pendereckiego

17.11.2023, godz. 19:00
Bilety: 50 / 30 zł

Wspominając 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego, zapraszamy na koncert dedykowany jego twórczości. W programie znajdą się „Agnus Dei” na orkiestrę smyczkową oraz Koncert na altówkę i orkiestrę kameralną (transkrypcja na wiolonczelę). W drugiej części wieczoru usłyszą Państwo Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz i Wariacje na temat Frescobaldiego Aleksandra Tansmana. Jako solista wystąpi wiolonczelista Maciej Kułakowski, a dyrygentem koncertu będzie Maciej Tworek.

Zdjęcia: Michał Adamczyk, foto-adamczyk.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)