Koncerty rocznicowe w Filharmonii Sudeckiej

środa, 8.11.2023 09:23 578 0

W naszym listopadowym repertuarze dominują muzyczne rocznice. Najważniejszą dla nas jako instytucji jest jubileusz 45-lecia powstania Filharmonii Sudeckiej. Na koncert z tej okazji zapraszamy 25 listopada 2023 r., ale polecamy również świętowanie urodzin Elżbiety Sikory (koncert Tajemnicza nieznajoma czyli „Epizod na maskaradzie” – 10.11.2023 r.) oraz Krzysztofa Pendereckiego (Labirynty Pendereckiego - 17.11.2023 r.). Nie zapominamy o 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – z tej okazji zapraszamy na Koncert Muzyki Polskiej – oraz o 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry – choć tę świętujemy już w grudniu, premierą poematu „FreDro”.

Tajemnicza nieznajoma, czyli „Epizod na maskaradzie
Z okazji osiemdziesiątych urodzin Elżbiety Sikory, kompozytorki uznawanej za prekursorkę polskiej muzyki elektronicznej, zapraszamy na koncert jej dedykowany. Rozpocznie go utwór jubilatki - „Pięć miniatur”. Niejako w prezencie urodzinowym dla kompozytorki wykonany zostanie „Koncert na dwa klarnety” Pawła Łukaszewskiego, który w naszej sali koncertowej zabrzmi po raz pierwszy, a zagrają go Roman Widaszek i Rafał Kleszcz. W programie koncertu znajdą się również dwa słynne polskie poematy symfoniczne – „Step” Zygmunta Noskowskiego oraz „Epizod na maskaradzie” Mieczysława Karłowicza. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej poprowadzi Wojciech Rodek.

Elżbieta Sikora ukończyła studia z zakresu reżyserii dźwięku u Antoniego Karużasa w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), muzyki elektroakustycznej u Pierre’a Schaeffera i François Bayle’a w GRM (Groupe de Recherches Musicales) w Paryżu, wreszcie – ponownie w Warszawie – kompozycji u Tadeusza Bairda i Zbigniewa Rudzińskiego. Jeszcze w czasie studiów, wraz z Krzysztofem Knittlem i Wojciechem Michniewskim, założyła grupę kompozytorską KEW, z którą występowała w Polsce, Austrii, RFN i Szwecji. Jako stypendystka rządu francuskiego powróciła nad Sekwanę, gdzie ostatecznie zdecydowała się zamieszkać. W latach 2011–2017 kierowała wrocławskim festiwalem Musica Electronica Nova. Poczęta z ducha awangardy i eksperymentu twórczość Sikory stanowi swego rodzaju rewizję muzycznej tradycji na podstawie nowych technik i nowoczesnych technologii. Współistnieją w niej dwa nurty: elektroniczny oraz związany z instrumentarium tradycyjnym, w którym szczególne miejsce zajmują wielkie formy instrumentalne (w tym koncertowe) oraz wokalno-instrumentalne (w tym cztery opery). W 2013 roku Elżbieta Sikora wyróżniona została nagrodą Związku Kompozytorów Polskich za wybitną twórczość kompozytorską, operę „Madame Curie”, której prapremiera miała miejsce w 2011 roku w Audytorium UNESCO w Paryżu, i za działalność kuratorską. W 2014 roku otrzymała tytuł Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres.

Wojciech Rodek w latach 1998-2003 studiował dyrygenturę w klasie prof. Marka Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie debiutował w 2000 roku z Orkiestrą Symfoniczną AM. Ukończył również Filologię Słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiował w instytucie Języka Rosyjskiego im. Puszkina w Moskwie. W 2005 roku wygrał konkurs na stanowisko asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie pracował w latach 2005-2007. Prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2007 roku uzyskał stopień doktora sztuki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a w 2020 habilitację na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2015 roku został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze-Gloria Artis”, a w 2021 Brązowym Krzyżem Zasługi. Był kierownikiem muzycznym Gliwickiego Teatru Muzycznego (2010-2015), dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej (2014-2016), dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi (2015-2018), dyrektorem artystycznym i dyrektorem naczelnym Filharmonii Lubelskiej (2012-2022). Przygotowywał premiery m.in. dla Theatre Montansier w WersaluTeatru Muzycznego „Capitol” we Wrocławiu czy Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. W 2022 roku, na zaproszenie Columbia Artists Music odbył tournée po Stanach Zjednoczonych z udziałem The Polish Wieniawski Philharmonic Orchestra dyrygując 30 koncertami w 17 stanach. W repertuarze znalazły się dzieła wielkiej klasyki światowej oraz muzyka polska, m.in. dzieła Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego i Stanisława Moniuszki.

Roman Widaszek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach (klasa prof. H. Kierskiego). Prowadząc ożywioną działalność artystyczną ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych, występując m.in. z takimi artystami i zespołami jak Sharon Kam, Antonio Saiote, Corrado Giuffredi, Kwartet Śląski, Hilliard Ensemble. Występował jako solista z większością polskich orkiestr m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Krakowską, Poznańską, Sinfoniettą Cracovia, AUKSO, Orkiestrą Polskiego Radia AMADEUS, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Dokonał ponad dwudziestu nagrań płytowych (EMI, DUX, CD ACCORD), za które był jedenastokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie – basethornie (altowa odmiana klarnetu). Jest wykładowcą krajowych i zagranicznych kursów (m.in. w Konserwatorium Królewskim w Brukseli i Konserwatorium Muzycznym w Porto), oraz jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów klarnetowych. W latach 1997-2011 był pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis. Jest członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego, Krakowskiego Kwintetu Dętego, Polskiego Zespołu Bassethornowego oraz profesorem katowickiej Akademii Muzycznej (nominacja profesorska 2018 r.), a także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

Rafał Kleszcz jest laureatem ponad trzydziestu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Jako członek Akademii Orkiestrowej Praskiej Filharmonii bierze udział w wielu koncertach symfonicznych w Czechach oraz za granicą. Był uczestnikiem młodzieżowych projektów symfonicznych, m.in.: International Lutosławski Youth Orchestra w Filharmonii Szczecińskiej, Zermatt Music Festival w Szwajcarii, Summer Music Academy w Hundisburgu (Niemcy). Ma na swoim koncie koncerty jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i Filharmonią Zabrzańską. Jest stypendystą Fundacji Hansa i Eugenii Jutting, wspierającej rozwój polskich i niemieckich studentów uczelni wyższych, a także laureatem programu Młoda Akademia Muzyczna, organizowanego przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie obecnie studiuje w klasie klarnetu prof. dr hab. Romana Widaszka. Jest muzykiem Filharmonii Śląskiej w Katowicach na stanowisku klarnecisty z klarnetem Es.

10.11.2023, piątek, godz. 19:00
Tajemnicza nieznajoma, czyli Epizod na maskaradzie
Program:
Elżbieta Sikora Pięć miniatur
Mieczysław Karłowicz Poemat symfoniczny op. 14 „Epizod na maskaradzie”
Paweł Łukaszewski Koncert na dwa klarnety (prawykonanie)
Zygmunt Noskowski Poemat symfoniczny op. „66 Step”
Wykonawcy:
Wojciech Rodek – dyrygent
Roman Widaszek – klarnet
Rafał Kleszcz – klarnet
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Koncert Muzyki Polskiej

11.11.2023, godz. 18:00
Bilety: 30 / 20 zł

Z okazji Święta Niepodległości zapraszamy na koncert chóralny, w którego programie znają się piękne, polskie pieśni, także o charakterze patriotycznym. Usłyszymy między innymi: „Bogurodzicę”, „Serce w plecaku” Michała Zielińskiego, „Pieśń wieczorną” Stanisława Moniuszki oraz utwory Józefa Świdra. Wystąpi Chór Mieszany Filharmonii Sudeckiej prowadzony przez Martę Monetę oraz Chór Dziecięcy Filharmonii Sudeckiej prowadzony przez Annę Kupczyńską.

Labirynty Pendereckiego

17.11.2023, godz. 19:00
Bilety: 50 / 30 zł

Wspominając 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego, zapraszamy na koncert dedykowany jego twórczości. W programie znajdą się „Agnus Dei” na orkiestrę smyczkową oraz Koncert na altówkę i orkiestrę kameralną (transkrypcja na wiolonczelę). W drugiej części wieczoru usłyszą Państwo Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz i Wariacje na temat Frescobaldiego Aleksandra Tansmana. Jako solista wystąpi wiolonczelista Maciej Kułakowski, a dyrygentem koncertu będzie Maciej Tworek.

 Koncert Familijny w Filharmonii Sudeckiej DZIECI – DZIECIOM. “FreDro”

03.12.2023, godz. 11:00
Bilety: 50 / 30 zł

"FreDro" to wyjątkowy spektakl muzyczny, w którym przypomnimy sobie popularne postacie z utworów Aleksandra Fredry. Oryginalny scenariusz, napisany przez Karolinę Jefmańską, zaprowadzi nas w świat wyobraźni hrabiego Fredry. Połączenie tekstów mówionych, śpiewanych i motywów granych na instrumentach tworzy wyjątkową fabułę będącą swoistym hołdem złożonym poecie w 230 – rocznicę urodzin.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)