Kiedy nauka inspiruje zbrodnie - Biuro do spraw tajemnych

środa, 28.2.2024 10:57 365 0

Jesień 1830 roku. Od salonów pełnych blichtru, przez gwarne gospody, po rynsztoki spowite w wilgotnej, lepkiej mgle – przenieś się do dziewiętnastowiecznego Paryża i sprawdź, co się stanie, gdy nie będziesz już mógł zaufać zmysłom.

Valentin Verne, młody inspektor, ale i zapalony student chemii i medycyny, z zamiłowaniem do tego, co nieprzeniknione i irracjonalne, musi rozwiązać serię zagadek związanych z dziwnymi zgonami. Mianowany przez prefekta na szefa „biura do spraw tajemnych”, specjalnego wydziału, którego zadaniem jest tropienie tajemniczych przestępców, korzystających z dobrodziejstw dynamicznie rozwijającej się dziedziny wiedzy, ma zamiar udowodnić swoje niezwykłe umiejętności.

Burzliwa historia Francji roku 1830 czyni akcję powieści wiarygodną i bogatą w realia, nie przytłaczając jednocześnie szczegółami. Czytelnik zostaje wrzucony w wir politycznych intryg i poznaje arcyciekawe metody rozwijających się medycyny sądowej i kryminalistyki. Snobistyczne salony pełne posągów i kryształowych luster oraz zaplute spelunki i wilgotne piwnice, zaludnione przez wyrzutków społecznych i spiskowców – w takiej scenerii prowadzi swoje śledztwo Valentin Verne. Samotny, skłonny do przemocy tajemniczy policjant skrywa ponury sekret. Po przeczytaniu „Biura do spraw tajemnych” byłem rozczarowany… tym, że nie mogę od razu się rzucić na kolejne tomy z Verne’em w roli głównej.
Marek Krajewski 

Są rzeczy na niebie i ziemi, jakie się czytelnikom kryminałów nawet nie śniły.
Jeśli wam się wydawało, że znacie mrok zbrodni, to wam się tylko wydawało.
Edgar Alan Poe byłby zazdrosny. Będzie głośno o tej książce.
Maciej Siembieda

 

Éric Fouassier – wykładowca historii medycyny, w swoje książki wplata najnowsze medyczne odkrycia medyczne i farmaceutyczne oraz postęp technologiczny. Laureat nagrody Maison de la presse. Jego cykl o detektywie Valentinie Vernie stał się francuskim bestsellerem.

Premiera książki Biuro do spraw tajemnych (aut. Éric Fouassier, tłum. Łukasz Müller) już 13 marca

Dodaj komentarz

Komentarze (0)