Joanna Bator powraca na Dolny Śląsk w najnowszej powieści "Gorzko, gorzko"!

wtorek, 17.11.2020 09:23 2394 0

25 listopada  ukaże się Gorzko, gorzko – wyczekiwana, nowa powieść laureatki Nagrody Nike, autorki zekranizowanego niedawno Ciemno, prawie noc, jednej z najpopularniejszych polskich pisarek, Joanny Bator.

Gorzko, gorzko to saga czterech pokoleń kobiet. Opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech, doświadczonych rodzinną traumą i historią, bohaterek.
Dlaczego Berta popełniła zbrodnię? Kiedy Barbara nauczyła się tak dobrze rzucać nożem? Dlaczego Violetta otworzyła wek Pandory i co w nim było? Czy Kalinie uda się poznać prawdę? Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii i zszywa je w całość. Mozolnie rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną miłosną utratą.

To pierwsza powieść po Ciemno, prawie noc, w której autorka wraca na Dolny Śląsk, by wyciągnąć z walizki demony wepchnięte pod podszewkę i pierwsza książka, którą Joanna Bator napisała po doświadczeniu życiowej zmiany: porzuceniu nomadyzmu i odnalezieniu swojego miejsca w Domu pod Ptakiem Nakręcaczem.

Realizm i magiczność nadają tej wciągającej sadze niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w czytelniku. Gorzko, gorzko to nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna, nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na katharsis.

Joanna Bator – Laureatka Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej im. Hermana Hessego, Nagrody Literackiej im. Stefana Heima, Nagrody Literackiej Usdomer, szwajcarskiej Spycher Literaturpreis. Autorka bestsellerów tłumaczonych na wiele języków, w tym zekranizowanego niedawno Ciemno, prawie noc. W swojej szóstej powieści wraca na Dolny Śląsk zainspirowana prawdziwą historią, którą usłyszała na cmentarzu w Unisławiu Śląskim.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)