komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

wtorek, 22 września 2020

Tomasza, Maurycego

Europejska perła baroku ponownie w rękach konserwatorów

sobota, 14.9.2019 08:30 , komentarze: 0 , odsłony: 886
kategorie artykułu:

Na terenie Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie prace konserwatorskie trwają od wielu lat. Rzesza z nas pamięta jak rusztowania nieustannie okalały zabytkowe obiekty, jak nie na zewnątrz to w środku obiektów, jeżeli akurat remont nie odbywał się przy jednym kościele to prace trwały w drugim. Pomimo tego, że największe prace zostały już zakończone, to kompleks w dalszym ciągu wymaga systematycznej opieki fachowców.

Praktycznie każdego roku staramy się konsekwentnie realizować swój długoterminowy plan, który został nakreślony wiele lat temu. Dzięki środkom zewnętrznym i wsparciu wielu osób Europejska Perła Baroku ciągle pięknieje, dumnie podkreślając swój tytuł najpiękniejszego miejsca Dolnego Śląska i zabytku na skalę światową. Prace przewidziane na rok 2019 ukierunkowane były pierwszorzędnie na remont dachu Kościoła Brackiego, który w roku ubiegłym mocno ucierpiał na skutek silnego wiatru. W tym roku wymienione zostanie pokrycie dachowe na całej jego wschodniej części oraz wymieniona zostanie kolejna połać dachowa na Klasztorze Sióstr Benedyktynek.

Aktualnie rusztowania wznoszą się nie tylko na wschodniej ścianie Kościoła Brackiego, ale także w jego wnętrzu. Realizowany jest tam IV etap renowacji zabytkowych fresków sklepiennych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wnętrze tego kościoła często porównywane jest do Kaplicy Sykstyńskiej, bowiem wszystkie ściany wewnątrz zdominowane są fenomenalnym malarstwem w wykonaniu "śląskiego Rembrandta" - Michała Willmanna. Pozostając w temacie malarstwa, przenieśmy się dwa kilometry od murów opactwa, konkretnie do Letniego Pawilonu na Wodzie, gdzie aktualnie trwa przedostatni etap renowacji malowideł Neunhertza, jest to niezwykle precyzyjna praca i pomimo względnie niewielkiego obiektu, prowadzona również na rusztowaniach. Kolejnym niezwykle ważnym dla nas przedsięwzięciem, które rozpocznie się w tym tygodniu jest III i IV etap renowacji organ Michała Englera - jednego z najlepiej zachowanych instrumentów w Europie pod względem znajdującej się w instrumencie substancji pierwotnej. Prace te mają charakter głównie zabezpieczający wspomnianą wartość historyczną, rozpoczynamy je tuż za zakończeniem Letnich Koncertów Organowych i oczywiście z nastawieniem na przyszłoroczną edycję tego wydarzenia.

Wspomniane prace to efekt współpracy licznych podmiotów, których wspólnym celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Nie odbyły by się one bez wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Część prac dodatkowych, m.in tych prowadzonych aktualnie w Krzeszówku (kolebce Pocysterskiego Opactwa) realizowane są ze środków niezależnych fundacji Europejska Perła Baroku oraz Parafii Rzymsko-katolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie.

fot. Europejska Perła Baroku

 

Wasze komentarze

Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele