Muzeum Wałbrzyszan i Rada Programowa

wtorek, 20.8.2024 09:51 355 0

Rozpoczynają się prace nad koncepcją merytoryczną Muzeum Wałbrzyszan, a dziś w Starej Kopalni w Wałbrzychu przedstawiono dyrektora projektu. Został nim Pan Marek Arcimowicz – Ambasador Wałbrzycha, fotograf, dziennikarz i projektant z zawodu. Fotograf magazynu NATIONAL GEOGRAPHIC Polska - od początku jego istnienia, czyli od roku 1999. Członek SONY Imaging Ambassadors, ściśle związany z tą marką od roku 2008. Od czasu do czasu przewodnik, wykładowca akademicki. Alpinista, narciarz, uczestnik i organizator wypraw wspinaczkowych, eksploracyjnych i naukowych. Pomysłodawca, założyciel i gospodarz festiwalu FotoCamp w Karkonoszach, nazywanego „fotograficznym Woodstock’iem”. W latach 2014-2018 uczestniczył jako fotograf w projekcie Kobieta na Krańcu Świata - Martyny Wojciechowskiej. Przez lata redaktor i "frontowy" fotograf Magazynu „Góry"”. Publikował na łamach wydawnictw książkowych (Znak, Stapis, Wydawnictwo Dolnośląskie,  Góry, Galaktyka, National Geographic) i prasy, m.in.: "National Geographic” Traveller", „Geo”, „Podróże”, „Focus”.

Jego prace były eksponowane wielokrotnie w Polsce i w świecie na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, min. "Oczami Fotografów National Geographic". Współpracował z czołowymi agencjami reklamowymi w Polsce i za granicą, a także z  WWF i Amnesty International. W Starej Kopalni w Wałbrzychu prezentował swoje prace na wystawie „Ludzie duchy”.

Pan Marek będzie kierował przez najbliższe miesiące pracami Rady Programowej, w skład której wchodzą naukowcy, specjaliści, przedstawiciele grup społecznych, reportażyści, literaci, a także Ambasadorzy Wałbrzycha. W gronie literatów i dziennikarzy współpracujących przy projekcie Muzeum są Joanna Bator i Robert Karpowicz – kolejni Ambasadorzy Wałbrzycha. Do Rady zaproszono także naukowców, specjalistów i osoby wspierające projekt powstania Muzeum merytorycznie:

  • Jacek Drejer - dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
  • Renata Nowicka - dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej "Biblioteka pod Atlantami"
  • Anna Nowakowska - kierownik Delegatury WUOZ w Wałbrzychu 
  • Barbara Obelinda – była dolnośląska konserwator zabytków
  • Dr Sylwia Bielawska – doktor nauk humanistycznych, była zastępczyni prezydenta miasta Wałbrzycha, obecnie Posłanka na Sejm RP
  • Dr hab. Dorota Sula – historyk z Muzeum Gross Rosen
  • Monika Bisek - Grąz - doktor kulturoznawstwa, członkini Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, koordynatorka i realizatorka projektów związanych z tożsamością kulturową, 
  • Piotr Retecki - historyk; autor licznych publikacji dot. społeczeństwa wałbrzyskiego po II wojnie światowej
  • Izabela Mazurek - dyrektor PSP nr 2 w Wałbrzychu, córka repatrianta, w szkole odbywały się projekty związane z reemigrantami z Francji, w tym powstały audiowizualne nagrania członków rodzin.
  • Paweł Wieczorek - nauczyciel IV Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu; doktor nauk historycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Współpracuje z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, Towarzystwem Społeczno Kulturalnym Żydów w Polsce, United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie oraz Muzeum Getta Warszawskiego w Warszawie. Autor książki: "Żydzi w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim 1945–1968".
  • Aleksandra Suława - absolwentka historii sztuki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Dziennikarka. Autorka książki “Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji.”

Prowadzone są i nadal będą rozmowy z naukowcami i specjalistami spoza Wałbrzycha oraz kolejnymi środowiskami i stowarzyszeniami. W tym:

  1. Stowarzyszenia Górnicze 
  2. Stowarzyszenia grup społecznych i narodowościowych, takie jak: 
  • Stowarzyszenie Francuzów i Repatriantów z Francji na Dolnym Śląsku
  • Niemieckie Towarzystwo Kulturalno - Społeczne; 
  • Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Oddział w Wałbrzychu

Muzeum Wałbrzyszan nie będzie klasyczną przestrzenią muzealną. To będzie przestrzeń, gdzie będą przecinać się losy wielu Wałbrzyszan z całego świata. Powstanie miejsce, które będzie wypadkową wielu kultur, historii, tradycji i legend. Chcemy, aby projekt był realizowany w idei wspólnotowej. – opisuje Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej.

Bardzo ważne w tym projekcie są media, które traktujemy po partnersku, licząc na ich zaangażowanie i wsparcie. Zaprosimy do współpracy naszych regionalnych dziennikarzy, gdyż zależy nam, aby środowiska medialne czuły się współodpowiedzialne za ten projekt. Aby czuły, że są uczestnikami tego projektu. – dodaje Prezydent.

Zadanie wykreowania tego nowego miejsca Prezydent powierzył Markowi Arcimowiczowi, który tak opisuje swój udział w inicjatywie: Dostałem zadanie, któremu będę starał się sprostać. Mam nadzieję, że zbudujemy tu w Wałbrzychu zgrany Zespół, który wykreuje piękną historię o Wałbrzychu. Będę dążył do tego, aby mieszkańcy zostali docenieni, aby ich historie zostały wysłuchane i opowiedziane. To będzie właśnie opowieść o ludziahc. Startujemy pełną parą!

 

Przypomnijmy, że projekt „Muzeum Wałbrzyszan” otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym Śląsku w wysokości ponad 7 mln złotych. Przedmiotem projektu jest adaptacja i zagospodarowanie pogórniczego budynku siłowni w zabytkowym kompleksie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Julia" w Wałbrzychu. Już we wrześniu zostanie ogłoszony przetarg na projekt i wykonanie Muzeum. Równolegle zostanie przeprowadzony konkurs na logotyp i identyfikację wizualną muzeum.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek