Wspólna strategia gminy Mieroszów i czeskiego Broumov w zakresie ochrony przeciwpowodziowej

czwartek, 9.3.2023 17:13 137 0

Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński spotkał się z przedstawicielami Rady Strategicznej Regionu Broumovsko (Strategická rada regionu Broumovsko) Danielem Hečko i Kristýną Dyntarovą.

Czeska strona prowadzi na swoim terenie analizę środowiskową zlewiska rzeki Ścinawki, dlatego rozmawiano o możliwościach rozszerzenia opracowania strategii także dla polskiej części zlewiska Ścinawki od jej źródła aż do granicy polsko-czeskiej. Działania będą prowadzone w ramach koordynowanego przez czeską stronę projektu, na bazie udostępnionej metodologii, dzięki czemu nie jest wymagany wkład finansowy strony polskiej.

Realizacja późniejszych działań, z dużym naciskiem na edukację ekologiczną, jest planowana w ramach wsparcia, jakie uzyska Broumovsko z Unii Europejskiej, jeśli Broumov zostanie wybrany na Europejską Stolicę Kultury, a trzeba pamiętać, że Broumov przeszedł do finału i w czerwcu 2023 r. konkurs zostanie rozstrzygnięty. Dlatego gmina Mieroszów kciuki za Broumov, ponieważ ich wygrana będzie oznaczać wsparcie także sąsiedniego, naszego polskiego pogranicza.

Jednym z wyników przygotowywanej strategii, o której dzisiaj rozmawiano, ma być wypracowanie rozwiązań w ramach systemu ochrony przeciwpowodziowej, a na bazie studium wykonalności będzie można podjąć się przedsięwzięć, które pomogą w przyszłości zapobiegać możliwym skutkom powodzi w Gminie Mieroszów.

źródło: gmina Mieroszów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek