Szkoła luster - wielka historia z kobiecej perspektywy

piątek, 20.5.2022 13:14 490 0

„Szkoła luster różni się od moich poprzednich książek, tych zainspirowanych życiem Zofii Potockiej, Katarzyny Wielkiej, czy Bronisławy Niżyńskiej. Nie podążam śladami postaci historycznych, choć wiele z nich pojawia się na kartach powieści. Bohaterki Szkoły luster, Véronique i Marie-Louise, powstały w mojej wyobraźni. 

A jednak tak jak w moich poprzednich powieściach, i w tej główną rolę grają kobiety silne i odważnePiszę o nich bo takie kobiety mnie wychowały. Urodziłam się we Wrocławiu, w mieście niemieckich ruin, w trudnych, powojennych czasach. Babcia która przeżyła dwie wojny, Mama która dorastała w czasie drugiej wymagały ode mnie odwagi i wytrwałości. Nie chciały słuchać wymówek, nie pozwoliły rozczulać się nad sobą. Uczyły mnie jak gotować z niczego, przerabiać stare ubrania na nowe, szukać rozwiązań sytuacji z pozoru beznadziejnychNie zawsze wygrywały, ale zawsze robiły to “co w ludzkiej mocy” by żadnej szansy nie zmarnować, by żyć uczciwie i w godności.  

Kiedy pisałam Szkołę luster gazety donosiły o skandalach Harveya Weinsteina i Jeffreya Epsteina, ruch #MeToo, zachęcał kobiety do dzielenia się swoimi wspomnieniami doznanej przemocy seksualnej, ceny jaką musiały za nią zapłacić, i trudnej walki o powrót do normalnego życia. W kuluarach wersalskiego pałacu i na ulicach rewolucyjnego Paryża, Véronique i Marie-Louise, walczą o tę samą wysoką stawkę, o godne, uczciwe życie dla siebie i swoich najbliższych”. 

Ewa Stachniak 
List do czytelników

 

Już 1 czerwca premierę będzie miała najnowsza książka Ewy Stachniakautorki bestsellerowej Katarzyny Wielkiej. Gry o władzę oraz jej kontynuacji – Cesarzowej nocy. 

Ewa Stachniak – z urodzenia wrocławianka, absolwentka anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu McGill w Montrealu. W 1981 roku wyemigrowała do Kanady i odniosła tam literacki sukces. Powieści Stachniak ukazały się m.in. w Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Brazylii czy Serbii.

Autorka posiada niesamowity warsztat pisarski, który doceniła Olga Tokarczuk: „Solidny research i czułe pióro autorki gwarantują przyjemność czytania”.

Szkoła luster przenosi nas do XVIII-wiecznego Wersalu, gdzie nieświadome swojego losu trzynastoletnie dziewczynki mają zaspokajać fantazje wyjątkowo wpływowego mężczyzny – „polskiego hrabiego ”. Nikt im nie mówi, że w rzeczywistości są zabawkami w rękach króla Ludwika XV.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek