Dni Seniora w Szczawnie Zdroju

środa, 10.5.2017 12:14 725 0

Dni Seniora w Szczawnie-Zdroju. Projekt współfinansowany jest przez Uzdrowiskową Gminę Szczawno-Zdrój, Fundację Wspierania Seniorów Mela i Stowarzyszenie Ogród Sztuki. Na spotkaniu obecna była pani Wiceburmistrz  Urszula Burek i liczna grupa seniorów. Tematem spotkania był Język sztuki współczesnej, wykład przeprowadził pan Ryszard Ratajczak.


Odrębność sztuk wizualnych drugiej połowy XXwieku i pierwszej połowy XXI wieku zrodziła się między 1910 a 1930 r. Wtedy to powstały nowe kierunki sztuki takie jak: dadaizm, surrealizm,malarstwo abstrakcyjne, K. Malewicz i Pieta Mondrian. W okresie międzywojennym zaczęto uprawiać prezentacje parateatralne, kontestacyjne dotychczasowe reguły obowiązujące w sztukach pięknych.

Tuż po II wojnie coraz głośniej było o takich grupach artystycznych jak Fluxus, Wiedeńscy Akcjoniści, grupy te odwoływały się do mitów, rytuałów, starożytnych obrzędów, próbowały odreagować narzucone przez religię, kulturę czy cywilizację reguły, zasady obowiązujące w społeczeństwie.

Kluczem do zrozumienia tych zjawisk może być esej Ch. Baudelaire pt. „Malarz współczesnego życia” wydany w 1963 r. Proponuje w nim bardzo ciekawe rozumienie terminu modernizm. Jest to złożenie słowne z dwóch słów: modo - oznacza teraźniejszość chwilę obecną i „eternite"- wieczność niezmienność, stałość, innymi słowy stawia tezę, że dzieło sztuki bez względu na to kiedy powstało posiada pierwiastek wieczny oraz obecny, teraźniejszy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)