Człowiek i przyroda. Literatura, dzięki której niedoskonały świat staje się zachwycający

poniedziałek, 14.6.2021 10:32 1267 0

W czerwcu do księgarń trafi nowy tom opowiadań Kornela Filipowicza z naturą w roli głównej, w wyborze i ze wstępem Agnieszki Daukszy, autorki nagradzanej „Jaremianki”. Posłowie do książki napisał Adam Wajrak.Kornel Filipowicz, „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania”.
Oficjalna premiera „Formikarium” odbędzie się w sobotę 26 czerwca o 16.00 na Big Book Festiwalu – wydarzenie na żywo z transmisją online. Tom w sprzedaży od 16 czerwca.

Kornel Filipowicz w swoich mistrzowskich opowiadaniach pokazuje nam, jak niezwykła może być rzeczywistość. Ujęta tym podejściem Agnieszka Dauksza stworzyła wybór tekstów stanowiących esencję jego empatii dla natury. Lekcja czułości, którą znajdujemy w „Formikarium", pozwala na nowo zachwycić się światem. Usiąść na trawie czy na ławce w parku, w fotelu w ogrodzie, zatrzymać i zanurzyć w pięknej prozie. 

Filipowicz patrzy okiem wrażliwego przyrodnika, bohaterowie jego opowiadań dojrzewają i zmienia się ich stosunek do zwierząt, roślin i krajobrazu. Wybrane przez Agnieszkę Daukszę opowiadania z przyrodą w roli głównej pokazują Kornela Filipowicza nie tylko jako arcymistrza krótkiej formy, ale przede wszystkim jako pisarza aktualnego, współczesnego, uniwersalnego. Pisarza na dzisiejsze czasy.

Agnieszka Dauksza: „Gdy inni szukają źródeł metafizyki, Filipowicz ugania się za biomaterią. Nie tylko po to, by ją zawłaszczyć, ale również by poczuć jej bliskość, (od)zyskując poczucie sensu”. [ze wstępu]

Adam Wajrak: "Co chwila jakieś zdanie, jakiś opis sprawiał, że coś poruszało się w najgłębszych szufladach mojej pamięci. Ożywały te jej części, które kryją wspomnienia lat najbardziej dziecinnych i odległych. Przerywałem więc czytanie i zamykałem oczy, a Filipowicz przenosił mnie w świat mojego dzieciństwa". [z posłowia]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)