Bashobora. Manipulacja w Kościele czy prawdziwa wiara?

środa, 20.1.2021 09:46 1492 0

58 tysięcy – tylu ludzi w 2013 roku wypełniło po brzegi Stadion Narodowy w Warszawie, by modlić się wraz z ojcem Johnem Baptistą Bashoborą. To nie był odosobniony przypadek. Na spotkania z nim od lat przyjeżdżają tłumy. Jak to się stało, że wśród polskich katolików furorę robi ksiądz z Ugandy?

Prezentujemy książkę Marka Kęskrawca

BASHOBORA. CZŁOWIEK, KTÓRY WSKRZESZA ZMARŁYCH
PREMIERA: 24 lutego 2021
To wielowątkowy reportaż, w którym nic nie jest czarno-białe. Reportaż, w którym podążając za fenomenem Bashobory, odkrywamy nieznaną stronę polskiego katolicyzmu. 
Podobno Bóg otacza go niezwykłą opieką, a w jego życiu od dziecka dzieją się cuda. Podobno rozumie język aniołów i potrafi przetłumaczyć, co mówią używający go ludzie. Podobno potrafi przywrócić do życia zmarłych. Podobno uzdrawia setki chorych. Podobno są to potwierdzone medycznie przypadki. Co z tego jest prawdą? Kim jest tajemniczy ksiądz o niespotykanych zdolnościach? Czy w obecnych czasach rzeczywiście dzieją się rzeczy wymykające się naszemu rozumowi?

Dziennikarskie śledztwo Marka Kęskrawca otwiera drzwi do zupełnie innego świata.  

Źródło choroby? Diabeł. Homoseksualizm? Wielki grzech. Tabletki antykoncepcyjne? Mogą być zatrute, a święcona sól zdejmie urok. Ojciec Bash tak widzi świat. Wierzą mu tysiące przykładnych polskich katolików. Chcą, by uzdrawiał, wskrzeszał martwych, czynił cuda na ich oczach. Zgubieni przez skostniały parafialny Kościół, tęskniący za emocjami, przeżywaniem wiary i wspólnotą. Zapełniają stadiony, a Bash jest ich powiernikiem. To świetny reportaż o nich i nieznanym obliczu polskiego katolicyzmu.
Paweł Reszka, autor książki „Czarni”.

Marek Kęskrawiec - dziennikarz związany z „Newsweek Polska”, TVN-em, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Dziennikiem Polskim”. Pięciokrotnie nominowany w konkursie Grand Press, dwukrotnie w nim nagrodzony (2002 i 2003 rok). W 2010 roku za książkę „Czwarty pożar Teheranu” zdobył Nagrodę im. Beaty Pawlak przyznawaną najlepszym tekstom traktującym o innych religiach, kulturach i cywilizacjach. Mieszka w Krakowie.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)