44 mieszkania powstają w Jedlinie – Zdroju. Pierwsze wnioski o wynajem już rozpatrzono pozytywnie.

piątek, 3.11.2023 16:28 330 0

Do końca roku będzie ukończony parter. Budynek ma być gotowy najpóźniej w trzecim kwartale 2025 roku. Wartość inwestycji to ok. 22 mln zł. Przy ul. Władysława Andersa w Jedlinie - Zdroju powstają nowoczesne 44 mieszkania, 2 lub 3 pokojowe. Do dyspozycji mieszkańców będzie winda. W budynku będą pomieszczenia gospodarcze, wózkownia, rowerownia, a także podziemny parking na 23 samochody. Przed domem znajdzie się 39 miejsc parkingowych. Całość będzie estetycznie zaaranżowana.

- Budujemy w Jedlinie – Zdroju 35 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 42,50 m² do 52,70 m² oraz 9 trzypokojowych o powierzchni około 62 m². Już można ubiegać się o nie, w siedzibie „TBS” w Kamiennej Górze oraz w Urzędzie Miasta Jedlina – Zdrój – mówi prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego „TBS” sp. z o.o. w Kamiennej Górze, Władysław Niemas.

To dzięki Towarzystwu Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze wiele rodzin ma możliwość zamieszkania w wymarzonym mieszkaniu. Te jedlińskie, podobnie, jak wszystkie budowane przez „TBS” sp. z o.o. w Kamiennej Górze, będą wykonane „pod klucz”, w wysokim standardzie. W pokojach będą panele, w kuchniach i w łazienkach płytki ceramiczne, stolarka okienna 3 -szybowa PCV. Każdy lokal będzie wyposażony w czteropalnikową elektryczną kuchenkę z piekarnikiem, w zlewozmywak, umywalkę z baterią, miskę wc oraz wannę. W lokalach mieszkalnych zaprojektowano ogrzewanie płaszczyznowe, zamiast tradycyjnych grzejników.

Jedlina jest wspólnikiem Towarzystwa Budownictwa Społecznego „TBS” sp. z o. o. w Kamiennej Górze, stąd realizacja projektu na terenie Jedliny. Montaż finansowy tego przedsięwzięcia obejmuje udział miasta Jedlina-Zdrój w kwocie ponad 1,7 mln zł. Pozostałe wydatki związane z budową pokryją rządowe dotacje, kredyt zaciągnięty przez towarzystwo oraz wpłaty od przyszłych najemców.

- Lokale są przeznaczone dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu na terenie naszego kraju i nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania, a których dochody pozwalają na pokrycie należności z tytułu najmu mieszkania – tłumaczy burmistrz Jedliny – Zdroju, Leszek Orpel.

Aby uzyskać mieszkanie z zasobów TBS należy dokonać wpłaty partycypacji w wysokości około 1300 zł za metr kwadratowy, a także na miesiąc przed wprowadzeniem się do lokalu mieszkalnego uregulować kaucję w wysokości 12-krotnego miesięcznego czynszu. Wpłata partycypacyjna i kaucja są zwrotne, po uprzednim zwaloryzowaniu i potrąceniu z kaucji kosztów zużycia lokalu mieszkalnego. Umowy najmu zawierane są na czas określony, nie krótszy niż 5 lat. Najemca w każdej chwili może wypowiedzieć umowę z jednomiesięcznym okresem i wyprowadzić się. W momencie rozwiązania umowy najmu wpłacona kaucja oraz partycypacja są zwracane.

- Mieszkanie TBS jest świetną opcją dla osób, których nie stać na zakup mieszkania na własność, którym bank nie chce przyznać kredytu na zakup mieszkania, gdyż nie posiadają pełnej zdolności lub z innych przyczyn. To opcja dla osób, które chcą w przyszłości kupić swoje własne mieszkanie, ale nie chcą płacić bardzo wysokich czynszów na wolnym rynku najmu i zamiast tego wolą odkładać gotówkę na wkład własny podczas starań o kredyt hipoteczny w przyszłości. To idealna opcja dla przyjezdnych w nasze okolice za pracą lub z innych przyczyn, ale póki co niechcących osiadać na stałe, kupując mieszkanie i zaciągając kredyt – wyjaśnia Leszek Orpel.    

Dlaczego warto zamieszkać w Jedlinie – Zdroju? W bliskiej okolicy jest mnóstwo różnorodnych atrakcji do zwiedzania i wędrówek w góry. Z Jedliny-Zdroju można wejść na Górę Borową (853 m n.pm.), gdzie z nowo powstałej wieży widokowej można zobaczyć całą panoramę Gór Wałbrzyskich, a przy dobrej pogodzie Wielką Sowę, Śnieżkę, a nawet wrocławski Sky Tower. Odkrywców przyciągają także: Kompleks Riese, Pałac Jedlinka, Zamek Książ czy skalne miasta. Aktywni będą zachwyceni trasami biegowymi, rowerowymi, górskimi szlakami. „Emocji na wysokim poziomie” dostarczy znajdujący się w sąsiedztwie Park Aktywności z trasami linowymi oraz torami saneczkowymi.

(TBS, buz), 3 11 2023 rok

Dodaj komentarz

Komentarze (0)