"Strefa Ruchu" ponownie w Filharmonii Sudeckiej

poniedziałek, 5.12.2022 17:42 256 0

Redakcja „Ruchu Muzycznego”, jednego z najbardziej prestiżowych polskich czasopism muzycznych, już po raz drugi w tym sezonie odwiedzi wałbrzyską filharmonię. Będzie partnerem koncertu „Da camera, czyli w pokoju” oraz współorganizatorem spotkania z wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i pedagogiem Tomaszem Tomaszewskim. Oba wydarzenia obędą się 9 grudnia 2022 r. w Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu, ich partnerem będzie również Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

 „Strefa Ruchu” – tak nazywa się cykl spotkań z przedstawicielami świata muzycznego, który realizuje redakcja „Ruchu Muzycznego”. Miesiąc temu wałbrzyska publiczność miała już szansę uczestniczyć w jednym z nich – spotkaniu z kompozytorką Hanną Kulenty. W najbliższy piątek „Strefa Ruchu” ponownie zawita do wałbrzyskiej filharmonii, a jej gościem będzie Tomasz Tomaszewski, który w tym samym dniu zagra koncert z Orkiestrą Smyczkową Filharmonii Sudeckiej. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 i będzie doskonałą okazją do rozmowy na temat warsztatu muzyka, twórczości polskich kompozytorów czy też pracy z młodzieżą, gdyż Tomasz Tomaszewski, poza działalnością artystyczną, od lat zajmuje się również kształceniem w Polsce i Niemczech uzdolnionych muzycznie młodych ludzi.

Koncert, który rozpocznie się o godzinie 19:00 i w którym Tomasza Tomaszewskiego będzie można podziwiać w podwójnej roli – skrzypka i dyrygenta, poświęcony będzie muzyce polskiej XX wieku. Usłyszymy utwory niebanalnych kompozytorów, którzy jednak nie są w Polsce powszechnie znani, choć ceni się ich nie tylko w kraju, ale też za granicą. Będzie to twórczość: Grażyny Bacewicz – jednej z nielicznych kompozytorek w światowej muzyce; Szymona Laksa – byłego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau; Mikołaja Piotra Góreckiego – współczesnego kompozytora na stałe mieszkającego w Stanach Zjednoczonych; Wojciecha Kilara – znanego na całym świecie twórcy muzyki filmowej. Program koncertu został skonstruowany w ten sposób, by przedstawić różnorodność i oryginalność twórczości polskich kompozytorów, a także ich wyjątkową wrażliwość, w którą wpisują się doświadczenia typowo polskie oraz ogólnoludzkie.

9.12.2022, godz. 18:00

Spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim w ramach „Strefy Ruchu”

Prowadzenie: Mateusz Ciupka („Ruch Muzyczny”)

Sala kameralna Filharmonii Sudeckiej (ul. Słowackiego 4, Wałbrzych)

WSTĘP WOLNY

9.12.2022, godz. 19:00

Koncert „Da camera, czyli w pokoju”

Sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej (ul. Słowackiego 4, Wałbrzych)

Wykonawcy:

Tomasz Tomaszewski – dyrygent, skrzypce

Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Sudeckiej

Program:

G. Bacewicz - Koncert na orkiestrę smyczkową

M. Górecki - Concerto Notturno na skrzypce i smyczki

S. Laks - Sinfonietta na smyczki

W. Kilar - Orawa

Bilety na koncert w cenie: 40/43* zł – normalny, 30/32* zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (rezerwacje: bilety@filharmonia-sudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: www.filharmonia-sudecka.bilety24.pl. *Cena w serwisie Bilety24.pl.

Więcej informacji: http://filharmonia-sudecka.pl/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)