KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

czwartek, 25 kwietnia 2024

Marka, Jaroslawa

Wrocławscy archeolodzy odkryli masowe groby w Gross-Rosen

środa, 19.8.2015 14:54 , komentarze: 0 , odsłony: 1462
kategorie artykułu:

Archeolodzy związani z Uniwersytetem Wrocławskim odkryli szczątki więźniów kamiennogórskiej filii obozu Gross-Rosen oraz pracowników przymusowych z okresu drugiej wojny światowej. Znajdowały się one w dwóch zbiorowych mogiłach, na które natrafiono podczas badań w Kamiennej Górze przy ul. Księcia Bolka I.
10 sierpnia 2015 r. w Kamiennej Górze archeolodzy Jan Jagiełło i Paweł Zawadzki, absolwenci archeologii na UWr, pod kierownictwem merytorycznym doktorantki Anny Pansewicz (Instytut Historyczny UWr, promotor prof. Grzegorz Strauchold) odkryli dwie zbiorowe mogiły. Spoczywają w nich szczątki więźniów kamiennogórskiej filii obozu Gross-Rosen oraz pracowników przymusowych zmarłych na terenie miasta w ostatnich miesiącach wojny. Prace miały charakter sondażowy. Urząd Miasta w Kamiennej Górze, w odpowiedzi na wniosek złożony przez Annę Pansewicz, zlecił archeologom jedynie zlokalizowanie mogił. Dlatego też szczątki nie były odsłaniane ani badane. Na podstawie informacji uzyskanych w czasie kwerendy archiwalnej badacze podejrzewają, że w tym miejscu mogło zostać pochowanych łącznie ok. 120 osób. W trakcie prac natrafiono także na kilka pojedynczych pochówków, prawdopodobnie jeńców radzieckich.

Nie są to pierwsze prace archeologiczne prowadzone w Kamiennej Górze w związku z obozami pracy. W zeszłym roku w ramach grantu wewnętrznego Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr „Obozy pracy i obozy jenieckie na terenie Kamiennej Góry w latach 1940–1945” pod kierownictwem Anny Pansewicz archeolodzy badali teren dawnej filii obozu Gross-Rosen przy ul. Nadrzecznej, a także obszar w centrum miasta przy ul. Księcia Bolka I. Podczas prac w centrum miasta badania nieinwazyjne z użyciem magnetometru przeprowadzili doktoranci z UWr, Bartosz Myślecki i Maks Mackiewicz. Z kolei na terenie obozu prowadzono badania inwazyjne, tj. wykopy sondażowe. Natrafiono wtedy m.in. na oryginalne słupy z ogrodzenia okalającego obóz oraz pozostałości drutu kolczastego.

źródło: UWr

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 17.2.2020 11:29
1
środa, 10.10.2018 10:47
1
czwartek, 22.6.2017 12:19
czwartek, 22.6.2017 11:58
3
sobota, 3.10.2015 08:10
3
środa, 23.9.2015 16:30
12
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
OSiR Dzierżoniów
OSiR Dzierżoniów
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
test