KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

niedziela, 5 maja 2024

Ireny, Waldemara

Wrocławscy archeolodzy odkryli masowe groby w Gross-Rosen

środa, 19.8.2015 14:54 , komentarze: 0 , odsłony: 1463
kategorie artykułu:

Archeolodzy związani z Uniwersytetem Wrocławskim odkryli szczątki więźniów kamiennogórskiej filii obozu Gross-Rosen oraz pracowników przymusowych z okresu drugiej wojny światowej. Znajdowały się one w dwóch zbiorowych mogiłach, na które natrafiono podczas badań w Kamiennej Górze przy ul. Księcia Bolka I.
10 sierpnia 2015 r. w Kamiennej Górze archeolodzy Jan Jagiełło i Paweł Zawadzki, absolwenci archeologii na UWr, pod kierownictwem merytorycznym doktorantki Anny Pansewicz (Instytut Historyczny UWr, promotor prof. Grzegorz Strauchold) odkryli dwie zbiorowe mogiły. Spoczywają w nich szczątki więźniów kamiennogórskiej filii obozu Gross-Rosen oraz pracowników przymusowych zmarłych na terenie miasta w ostatnich miesiącach wojny. Prace miały charakter sondażowy. Urząd Miasta w Kamiennej Górze, w odpowiedzi na wniosek złożony przez Annę Pansewicz, zlecił archeologom jedynie zlokalizowanie mogił. Dlatego też szczątki nie były odsłaniane ani badane. Na podstawie informacji uzyskanych w czasie kwerendy archiwalnej badacze podejrzewają, że w tym miejscu mogło zostać pochowanych łącznie ok. 120 osób. W trakcie prac natrafiono także na kilka pojedynczych pochówków, prawdopodobnie jeńców radzieckich.

Nie są to pierwsze prace archeologiczne prowadzone w Kamiennej Górze w związku z obozami pracy. W zeszłym roku w ramach grantu wewnętrznego Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr „Obozy pracy i obozy jenieckie na terenie Kamiennej Góry w latach 1940–1945” pod kierownictwem Anny Pansewicz archeolodzy badali teren dawnej filii obozu Gross-Rosen przy ul. Nadrzecznej, a także obszar w centrum miasta przy ul. Księcia Bolka I. Podczas prac w centrum miasta badania nieinwazyjne z użyciem magnetometru przeprowadzili doktoranci z UWr, Bartosz Myślecki i Maks Mackiewicz. Z kolei na terenie obozu prowadzono badania inwazyjne, tj. wykopy sondażowe. Natrafiono wtedy m.in. na oryginalne słupy z ogrodzenia okalającego obóz oraz pozostałości drutu kolczastego.

źródło: UWr

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 17.2.2020 11:29
1
środa, 10.10.2018 10:47
1
czwartek, 22.6.2017 12:19
czwartek, 22.6.2017 11:58
3
sobota, 3.10.2015 08:10
3
środa, 23.9.2015 16:30
12
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
OSiR Dzierżoniów
OSiR Dzierżoniów
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
test