Żyjnia w konkursie New European Bauhaus Prize!

czwartek, 17.6.2021 14:13 141 0

Żyjnia (ang. Lifery) – miejsce spotkań, współczesny, otwarty salon miejski, w którym realizowany jest program różnorodnych wydarzeń galerii Dizajn BWA Wrocław – znalazła się w drugim etapie konkursu o nagrodę New European Bauhaus Prize, w którym uhonorowane mają zostać najbardziej inspirujące przykłady rozwiązań wpisujących się w ideę zrównoważonego projektowania. Głosowanie potrwa do piątku, 18 czerwca. 
Nowy Europejski Bauhaus to ruch na rzecz zrównoważonego projektowania, uwzględniającego wiedzę naukową, technologie, kulturę i sztukę; projektowania przyjaznego dla środowiska, dostosowanego do lokalnych potrzeb i dostępnego dla każdego. Nowe projektowanie ma realizować cele Europejskiego Zielonego Ładu – przyczynić się do osiągnięcia przez Europę neutralności klimatycznej maksymalnie do 2050 roku oraz opierać się na gospodarce o obiegu zamkniętym, produkującej minimum odpadów i przeciwdziałającej degradacji różnorodności biologicznej. Inicjatywa zrzesza architektów, inżynierów, projektantów, artystów, naukowców i przedsiębiorców. Pierwsza edycja konkursu New European Bauhaus Prize w 2021 r. jest jednym z elementów fazy projektowej inicjatywy. Żyjnia (ang. Lifery) znalazła się w drugim etapie konkursu, w którym uhonorowane mają zostać najbardziej inspirujące przykłady rozwiązań wpisujących się w ideę zrównoważonego projektowania.
Głosowanie na projekt Żyjni znaleźć można w konkurencji Nowy Europejski Bauhaus (ang. New European Bauhaus Awards) ukierunkowanej na przykłady zrealizowanych projektów, a następnie w kategorii 7: Wymyślone na nowo miejsca spotkań i interakcji. Głosowanie poprzez stronę Votes | NEW EUROPEAN BAUHAUS (new-european-bauhaus.eu) trwa do piątku, 18 czerwca do godz. 23:59 i jest ono możliwe dla osób, które do 31 maja zapisały się na newsletter Nowego Europejskiego Bauhausu. W trzecim etapie konkursu Jury wyłoni zwycięzców w każdej kategorii, którzy otrzymają 30 000 euro oraz pakiet promocyjny (w przypadku New European Bauhaus Awards). 
 
Żyjnia / Lifery / Живильня / Lebensanlage
 
Za Żyjnią stoi idea miejskiego sanatorium, dostępnego dla wszystkich, inspirowanego nostalgiczną atmosferą dolnośląskich uzdrowisk.  Rolę sanatoryjnych wód leczniczych pełnią tu napary z ziół, krany z miejską wodą, relaksujące inhalacje olejkami z geranium i terapia dźwiękowa. W przestrzeni akustycznej Żyjni na co dzień wybrzmiewa uprzestrzenniony pejzaż dźwiękowy sanatorium w Świeradowie-Zdroju. Dla kuracjuszy zainteresowanych eksperymentami muzycznymi mamy bogatą kolekcję utworów stworzonych przez Czarnego Latawca dla wielokanałowego nagłośnienia w ramach cyklu słuchowisk Canti Spazzailizati. Pojęciem przewodnim dla programu edukacyjnego i społecznego Żyjni jest rezyliencja. Oznacza ona zdolność przystosowywania się do zmieniających się warunków i odzyskiwania sił w obliczu społecznych zakłóceń, konfliktów, klęsk żywiołowych, epidemii, katastrof. Pojęcie funkcjonujące w dyscyplinach takich jak matematyka, fizyka czy psychologia, coraz częściej pojawia się w horyzoncie dyscyplin projektowych. Oznacza projektowanie odporne na istniejące lub prognozowane zmiany klimatyczne i wiążące się z nimi bezpośrednie zagrożenia.
 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)