Zostań specjalistą od innowacji w ochronie klimatu i gospodarce surowcami

piątek, 3.6.2022 09:51 293 0

Jak walczyć ze skutkami zmian klimatycznych i rozwijać zrównoważoną gospodarkę w ujęciu technologicznym, prawnym i finansowym – tego będą się uczyć studenci nowego kierunku na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Pracy dla absolwentów nie zabraknie, bo zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu ochrony klimatu stale rośnie.
 
Na kierunku „gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu” dla kandydatów przygotowano 60 miejsc.
 
Gospodarka o obiegu zamkniętym to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego obejmująca świadome zarządzanie cyklem życia produktów, odzysku i ponownego wykorzystania surowców, a przez to zmniejszenia uzależnienia od wyczerpujących się surowców oraz tradycyjnych źródeł energii.
 
– Uruchomienie nowego kierunku to odpowiedź na zapotrzebowanie na rynku pracy w Polsce i UE. Ochrona klimatu i gospodarka o zamkniętym obiegu surowców to priorytetowe cele strategii Unii Europejskiej – mówi dr inż. Piotr Jadwiszczak, prodziekan ds. finansowych i ogólnych. – Obok energii odnawialnej to właśnie w tych obszarach najszybciej rośnie zapotrzebowanie na inżynierów specjalistów. Wskazuje na to raport NIK, analogiczne sygnały daje nam otoczenie gospodarcze, przemysł i organy administracji państwowej – dodaje.
 
Studia te skierowane są do wszystkich absolwentów szkół średnich, dla których ważne są ochrona klimatu oraz zrównoważony rozwój innowacyjnej gospodarki surowcami, a także dla tych, którzy chcą związać swoją przyszłość z ekoinnowacjami i technologiami ochrony środowiska w miastach i przemyśle.
 
Absolwenci będą bardzo dobrze przygotowani do wykonywania ocen oddziaływania inwestycji na środowisko, do wykorzystywania bioinżynierii w monitorowaniu i ocenie stanu środowiska, do wdrażania recyklingu i odzysku surowców, do projektowania zrównoważonego wykorzystania zasobów środowiska naturalnego w miastach i zakładach przemysłowych.
 
W trakcie nauki studenci mogą liczyć na wykłady prowadzone przez specjalistów z firm i organizacji branżowych. Odbywają się różnego rodzaju spotkania, warsztaty, organizowane są również wycieczki do obiektów związanych z obszarem kształcenia. Czekają ich także obowiązkowe praktyki, które mogą być zrealizowane w różnych jednostkach publicznych, firmach czy laboratoriach związanych z ochroną klimatu oraz wdrażaniem rozwiązań zarządzania odzyskiem surowców.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)