ZOO Wrocław nagrodzone za przyjazną przestrzeń

sobota, 18.9.2021 13:17 562 0

Kapituła konkursu Lodołamacze 2021 doceniła wrocławskie zoo za szereg rozwiązań przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Jury konkursu, pod przewodnictwem prof. Alicji Chybińskiej, uznało, że wprowadzone przez zoo rozwiązania zasługują na pierwsze miejsce w kategorii „przyjazna przestrzeń”. W każdą inwestycję i modernizację realizowaną w ciągu ostatnich kilkunastu lat zoo wpisuje jako jedno z kluczowych założeń: bycie dostępnym dla wszystkich.

Lodołamacze to jedne z najważniejszych w Polsce wyróżnień dla firm, instytucji i osób, które przełamują stereotypy oraz uprzedzenia związane z osobami z niepełnosprawnościami. Konkurs organizowany jest od 16 lat przez Polską Organizację Osób Niepełnosprawnych POPON. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 3050 firm z całej Polski.

W tegorocznej edycji regionalnej, obejmującej województwo dolnośląskie, lubuskie i opolskie, uhonorowano m.in. wrocławskie zoo w kategorii przyjazna przestrzeń. Kapituła konkursu Lodołamacze doceniła ogród m.in. za ofertę specjalną biletów dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, a także minimalizowanie barier dla zwiedzających z niepełnosprawnościami, które ułatwiają obserwowanie zwierząt (niskie ogrodzenia, czy szklane tafle, bezpłatne toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami). Jury zauważyło również modernizacje historycznych budynków, które umożliwiają zwiedzanie ich osobom z niepełnosprawnościami i uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami przy nowych projektach, dzięki podnośnikom, windom oraz łagodnym podjazdom-zjazdom. Jednym z elementów godnych wyróżnienia jest też stworzenie bezpłatnej możliwości (jedynie za kaucją) wypożyczenia wózków inwalidzkich dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, czy wprowadzanie informacji i elementów edukacji uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami, jak informacje w alfabecie Braille’a, czy plansze edukacyjne wzbogacone o przyciski dźwiękowe.

- To bardzo ważna nagroda, którą przyjmuję w imieniu Zoo Wrocław, z dumą. Bardzo dziękuję kapitule konkursu za docenienie naszej pracy. 157-letni dziś obiekt od kilkunastu lat przechodzi ewolucję. Staramy się stworzyć miejsce bez barier, by każdy zwiedzający, bez względu na wiek, płeć, czy niepełnosprawność mógł czuć się u nas dobrze. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć Bartka Skrzyńskiego, wieloletniego rzecznika osób niepełnosprawnych, dyrektora Biura Wrocław Bez Barier przy Jacku Sutryku, Prezydencie Wrocławia. „Skrzynia” zawsze służył nam pomocą przy projektach i uwrażliwiał nas na rozwiązania uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Zapewniam, że pomimo, iż Bartka nie ma już z nami od roku, nadal idziemy i kroczyć będziemy tą drogą -  mówi Agnieszka Korzeniowska, dyrektor marketingu wrocławskiego zoo.

Podczas uroczystości w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim uhonorowani zostali również inni laureaci w pozostałych ośmiu kategoriach - zatrudnienie chronione, rehabilitacja społeczno-zawodowa, otwarty rynek pracy, instytucja, dziennikarz bez barier, zdrowa firma, Super Lodołamacz oraz Lodołamacz Specjalny. Ogólnopolski finał konkursu 2021 zaplanowany jest na 7. października na Zamku Królewskim w Warszawie i trzymamy kciuki by wrocławskie zoo znalazło się wśród krajowych laureatów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)