komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 24 stycznia 2021

Felicji, Franciszka

Żołnierze wsparciem dla Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych

środa, 2.12.2020 13:34 , komentarze: 0 , odsłony: 575
kategorie artykułu:

Na Dolnym Śląsku, od  listopada, przebywa ponad 100 żołnierzy wojsk operacyjnych z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Zostali oddelegowani do wsparcia 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.   Ponad 80 żołnierzy zostało skierowanych do zabezpieczenia logistycznego szpitali, 10 pełni zadania w mobilnych punktach wymazowych, 10 pomaga pracownikom powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej we Wrocławiu. Zadania te realizują wspólnie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak wyjaśnia Paweł Wróblewski, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej we Wrocławiu: Wszyscy żołnierze zostali specjalnie przeszkoleni i poznali systemy operacyjne sanepidu. Ich praca polega więc na uzupełnianiu bazy danych, sortowaniu korespondencji, sporządzaniu notatek i zawiadomień o odbyciu kwarantanny. 

Codziennie do sanepidu na Dolnym Śląsku wpływa ok 1000 wyników badań osób, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Dane te należy jak najszybciej wpisać do systemu, aby odpowiednie służby miały możliwość podjęcia dalszych kroków wobec osób chorych.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w czasie pandemii wspierają służby medyczne na wielu płaszczyznach. Najbardziej widoczni są w szpitalach i przychodniach, gdzie między innymi mierzą temperaturę. Jednak, aby cały system opieki w czasach pandemii mógł sprawnie funkcjonować, potrzebny jest ogrom pracy administracyjno-biurowej, którą wykonują Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne- mówi płk. Artur Barański  Dowódca Dolnośląskich Terytorialsów.

W związku z tym z ramienia 16 DBOT wydzielono siły spośród żołnierzy brygady oraz  wojsk operacyjnych i udzielono  wsparcia dla stacji sanepidu. Obecnie ponad 15 żołnierzy pomaga w 3 Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych: we Wrocławiu i Oleśnicy.

W tej chwili w województwie dolnośląskim jest ok. 29 tys. osób objętych kwarantanną i ponad 3 tys. osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Obecność w Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych wpisuje się w szerokie, kompleksowe wsparcie WOT na rzecz służby zdrowia. Ponadto ponad 100 żołnierzy 16 DBOT  wspiera Policję w monitoringu osób objętych powyższymi decyzjami wystawionymi przez Sanepid.

Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej od czerwca realizują akcję pod kryptonimem ,,Trwała Odporność”, której cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Przywracaj. W swoich działaniach ukierunkowują się na wsparciu opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów.

 

Wasze komentarze

czwartek, 21.1.2021 14:17
czwartek, 21.1.2021 13:54
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki