komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 28 lutego 2021

Romana, Ludomira

Żołnierze realizują II etap testów przesiewowych dla nauczycieli

czwartek, 11.2.2021 00:00 , komentarze: 0 , odsłony: 187
kategorie artykułu:

Rozpoczął się drugi etap pobierania wymazów od nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych. Najwcześniej działania rozpoczęto w Oleśnicy, gdzie już o 8 rano żołnierze byli gotowi do przyjęcia pierwszego pedagoga i pracownika szkoły.

W jednej z tamtejszych placówek przygotowano trzy stanowiska do sprawnej obsługi osób przychodzących na pobranie wymazów. Pierwszy punkt to tradycyjne triaż, mierzenie temperatury i rozmowa o ogólnym stanie zdrowia i samopoczuciu.  Drugi to wypełnianie dokumentu, gdzie do specjalnej ankiety wpisywane są dane osoby badanej. Każdy pacjent robi to indywidualnie. Każdy dostaje do ręki też swoją wymazówkę w specjalnie zabezpieczonym pojemniku i z wypełnionym dokumentem udaje się do kolejnego punktu. Trzeci i ostatni punkt to już sam moment pobierania wymazu. Robią to specjalnie wyszkoleni i przygotowani żołnierze. Cała procedura trwa ok. 3 minuty. Samo pobranie materiału to kilka sekund. Nie ma więc żadnych kolejek, wszyscy chętni obsługiwani są na bieżąco, bez narażania się na niepokój związany z bliskim kontaktem, z innymi, nieznanymi osobami.   

Pierwszego dnia wymazy pobrano od ok 100 nauczycieli i pracowników technicznych oleśnickich szkół. W kolejnych dniach materiał biologiczny pobierany będzie od pozostałych nauczycieli, którzy zgłosili się do programu realizowanego przez ministerstwo zdrowia.   

W pierwszym etapie, realizowanym na początku stycznia do programu zgłosiło się ok 12 000 nauczycieli.  Wówczas akcja zorganizowana przy została m.in. w Liceum Ogólnokształcącym  nr III we Wrocławiu, a dziennie wymazy pobierano od ok. 900 pedagogów. Po analizie informacji przekazanej przez ministerstwo zdrowia okazało się, że 2 procent wszystkich przebadanych nauczycieli i pracowników szkół podstawowych na dolnym śląsku miało wynik pozytywny. Warto dodać, że na testy mogą zgłaszać się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkół, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający.

Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z Żołnierzami z 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz pracownikami Wojewódzkiej i  Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, wspólnie zabezpieczają proces pobierania i analizy wymazów.Wymazy pobierają żołnierze, przede wszystkim ratownicy medyczni, którzy na co dzień realizują podobne zadania w szpitalach. W ten sposób  mundurowi  odciążają personel medyczny i pracowników dolnośląskich Sanepidów, którzy na bieżąco badają próbki przekazywane do badań.

Kolejnym miejscem pobierania wymazów była Trzebnica i Oborniki Śląskie, gdzie żołnierze  pobrali wymazy od kolejnych ok. 100 osób. 

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele