Zobacz uroczego myszojelenia z wrocławskiego ZOO [Foto, Wideo]

wtorek, 2.5.2023 12:49 441 0

Urodzony w grudniu we wrocławskim zoo kanczyl filipiński to samiec! To świetne wieści, ponieważ we wszystkich ogrodach zoologicznych na świecie są tylko dwa inne samce tego gatunku, a wszystkich osobników jest łącznie 14. Mały myszojeleń nie ma jeszcze imienia. ZOO Wrocław szuka go za pośrednictwem Facebooka.

Narodziny kolejnego myszojelenia we wrocławskim zoo to ogromny sukces hodowlany. To zagrożone wyginięciem zwierzę posiadają nieliczne ogrody zoologiczne na świecie. W 2009 roku odnotowaliśmy pierwsze narodziny myszojelenia. Obecnie wszystkie kanczyle filipińskie w europejskich ogrodach mają wrocławski rodowód.

Myszojeleń to samiec!

Najmłodszy kanczyl filpiński urodził się we wrocławskim ZOO w grudniu 2022 r., ale jego płeć rozpoznano dopiero w kwietniu. Myszojelenie są niezwykle płochliwe, co nie ułatwiało tego zadania. Trzymano kciuki, by mały kanczyl okazał się samcem – i udało się. Dlaczego to tak ważne? Bo w światowych ogrodach zoologicznych są tylko dwa inne samce tego gatunku. To Johnny English, tata naszego młodego, który też urodził się we wrocławskim zoo oraz Sulu, który także urodził się u nas i wyjechał do ZOO Rotterdam. Samic kanczyla filipińskiego jest na świecie 11.

Narodziny kolejnego samca ułatwią hodowlę zachowawczą tego niezwykłego i zagrożonego wyginięciem gatunku. Ciągle go poznajemy, gdyż bardzo niewiele wiemy o jego życiu naturze. Jesteśmy dumni, że mamy tak duży wkład w ratowanie tego pięknego i rzadkiego zwierzęcia.

Niełatwe życie w naturze

W naturze kanczyl filipiński występuje w Azji: na wyspie Balabac i dwóch sąsiednich – Ramos i Bugsuc na Filipinach. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. Pada ofiarą kłusownictwa w celu pozyskania pożywienia. Zagraża mu także utrata siedlisk na rzecz plantacji orzechów kokosowych i innych upraw.

Jest jednym z najmniejszych kopytnych świata – waży do ok. 3 kg. Kanczyl jest nazywany myszojeleniem, ze względu na swoją angielską nazwę mouse-deer. Nasz gatunek – kanczyl filipiński, to inaczej pilandok. Ma on ciemnobrązowe umaszczenie i jest jednym z najciemniej ubarwionych kanczyli. U dorosłych samców kanczyli charakterystyczne są górne kły, które wystają z pyska.

Gatunek ten jest głównie roślinożerny, a sam może stanowić pożywienie dla większych drapieżników. Jest jednak niezwykle płochliwy, szybki i zwinny. Indonezyjczycy i Malezyjczycy w swoich opowieściach ludowych opisują kanczyla jako spryciarza, który potrafi wywieść w pole niejedno wielkie i groźne zwierzę.

mat. prasowe ZOO Wrocław

Dodaj komentarz

Komentarze (0)