Znamy pierwsze głosy ENL 2025

czwartek, 3.7.2025 12:04 135 0

Czytanie pod osłoną nocy nie odbyłoby się bez osób, które zinterpretują teksty wybrane przez naszą kuratorkę, Karolinę Sulej. Za niecałe dwa miesiące poczujemy „Impuls notowania” na wrocławskim Ołbinie. W programie 10 książek, których fragmenty usłyszymy w wykonaniu 10 artystów i artystek. Znamy pierwsze osoby, które ożywią literaturę na Ołbinie! 

Listę 10. głosów otwierają:

Tomasz Schimscheiner – aktor teatralny i telewizyjny, absolwent PWST w Krakowie. Swoją karierę rozpoczął na deskach krakowskiego Teatru Bagatela. Laureat trzech nagród na 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za rolę w filmie Anioł w Krakowie (2002, reż. Artur Więcek). Wśród jego ról w produkcjach telewizyjnych, do najbardziej popularnych należy postać Andrzeja Brzozowskiego z „Na Wspólnej”. Prowadził również programy, takie jak „Chwila Prawdy” i „Taniec z Gwiazdami” w TVN.

Emose Uhunmwangho – artystka, wokalistka, plastyk. Absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od początku studiów związana jest z muzyczną sceną alternatywną, m.in. jako artystka zespołów Mikrowafle czy Conga Line. Od ponad 15 lat związana z Teatrem Muzycznym Capitol, gdzie wystąpiła w obsadzie ponad 20 spektakli – m.in. „Romeo i Julia” (2024, reż. Jan Klata), Mock. „Czarna burleska” (2019, reż. Konrad Imiela).

Tegoroczna edycja pod hasłem „Impuls notowania” odbędzie się dzięki literaturze wybranej przez Karolinę Sulej, której fragmenty usłyszymy 23 sierpnia w 10 miejscach wrocławskiego Ołbina. W ostatnim czasie poznaliśmy cztery miejsca czytań: Szkołę Podstawową nr 84 im. Ruchu Obrońców Pokoju, park Stanisława Tołpy, Pole Dance Institute przy ul. Sienkiewicza 8a i Centrum Kreatywności TALENT. Do naszego programu dołączyły również 2 lektury.

Temat 14. Europejskiej Nocy Literatury przypomina o notowaniu jako akcie inspirującym, prywatnym i niezwykle potrzebnym. Dlatego w programie odnajdziemy publikacje w postaci dzienników, listów czy autobiografii. Wspólnie przeczytamy wzruszające listy Franza Kafki do dziennikarki Mileny Jesenskiej – czyli „Listy do Mileny” w najnowszej, kompletnej odsłonie od wydawnictwa Znak Literanova. Poza korespondencjami w programie znalazło się miejsce dla pamiętników: podczas ENL zabrzmią również szczere, pełne dystansu do siebie i świata zapiski Andy Rottenberg: „Schyłek. Dziennik 2019-2022” (wyd. OsnoVa Publishing).

 

Szukamy nocnych bohaterów i bohaterek!

Wciąż czekamy na osoby, które zechcą zostać częścią naszej Nocy Literatury. Do wspólnej przygody zapraszamy wszystkich zainteresowanych wolontariatem (możliwość zapisu od 16 roku życia). Wśród zadań m.in. opieka nad artystami i kierowanie ruchem publiczności. 

14. edycja Europejskiej Nocy Literatury
 odbędzie się 23 sierpnia 2025 – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową oraz na Facebooka i Instagrama. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)