komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

Zmiany w Ogrodzie Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

środa, 2.10.2019 09:00 , komentarze: 0 , odsłony: 334
kategorie artykułu:

Termomodernizacja budynków Ogrodu Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu dobiegła końca. Inwestycja kosztowała w sumie blisko 9 milionów złotych. Dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko sięgało blisko 6,5 miliona. Pozostałe środki zapewniła uczelnia.

Termomodernizacja objęła kilka budynków Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Część prac przeprowadzono w starym kampusie przy ul. Mikulicza Radeckiego, gdzie odnowiono budynek Katedry i Zakładu Biologii i Parazytologii Lekarskiej. Ta inwestycja miała szczególne znaczenie dla pomieszczeń Ogrodu Roślin Leczniczych, ponieważ dla roślin nawet jeden stopień różnicy w temperaturze powietrza ma ogromne znaczenie. Ponadto dzięki uzyskanym środkom możliwe było wprowadzenie wielu proekologicznych rozwiązań. Spalarnię zastąpiono super nowoczesną kotłownią. Fotowoltaika odpowiada za dostarczany prąd. Solary zapewniają ciepłą wodę użytkową. Każdy z budynków wyposażony jest w dwie pompy ciepła - mniejszą na lato i większą na okres jesienno-zimowy. Ich instalacja wymagała wywiercenia ponad 20 otworów, każdy na głębokość 160 metrów. 

Było warto. Ponad stuletni ogród to swoista perełka. Znajduje się w nim około 1600 różnych gatunków roślin. - Rośliny lecznicze najczęściej rosną w bardzo trudnych warunkach, substancje, które człowiek wykorzystuje do leczenia są im potrzebne, by przetrwać. Korzystamy na tym - podkreśla kierownik jednostki prof. Adam Matkowski

- To miejsce, w którym prowadzimy dydaktykę - zwłaszcza dla studentów farmacji, ale też realizowane są prace naukowe, powstały nawet habilitacje - mówi Prorektor ds. Rozwoju Uczelni prof. Jacek Szepietowski. I dodaje, że w planach Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jest udostępnienie tej przestrzeni także społeczności Wrocławia. - To jeden z elementów koncepcji Doliny Czarnej Wody, którą chcemy realizować na kampusie przy ul. Wojciecha z Brudzewa - wyjaśnia prof. Szepietowski. - To niezwykła oaza zieleni w centrum miasta i chcielibyśmy, żeby mogli z niej korzystać wrocławianie oraz turyści odwiedzający Wrocław. Rozstrzygnęliśmy już konkurs na projekt zagospodarowania terenu i staramy się pozyskiwać kolejne środki na jego realizację - wyjaśnia prof. Jacek Szepietowski.

Fot: Tomasz Walów

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 14:35
czwartek, 17.9.2020 14:09
poniedziałek, 14.9.2020 14:32
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki