Zmiany rozkładów jazdy od 15 stycznia: Kolejny etap wymiany rozjazdów na pl. Jana Pawła II, zakończenie robót na pl. Dominikańskim

piątek, 14.1.2022 14:14 305 0

Zakończenie wymiany rozjazdów na placu Dominikańskim

Kończy się jedna z kluczowych inwestycji MPK Wrocław w ramach trwającej TORYwolucji. MPK wymieniło już wszystkie rozjazdy na skrzyżowaniu w pobliżu placu Dominikańskiego. Przewoźnik będzie teraz sukcesywnie przywracał tam ruch.

MPK w weekend zakończy prace na rozjeździe przy placu Dominikańskim od strony ul. Kazimierza Wielkiego. Torowcy, podobnie jak na reszcie skrzyżowania, zainstalowali tam nowe urządzenia zwrotnicowe ze zdalnym sterowaniem, odwodnieniem i ogrzewaniem. Wymienili też łuki, zabudowę torowiska i nawierzchnię na jezdni oraz, dodatkowo, krótki odcinek szyn i podkładów od skrzyżowania w stronę ul. Szewskiej i Widok.

Zakończenie prac przy pl. Dominikańskim od strony Kazimierza Wielkiego oznacza, że cały węzeł komunikacyjny – w tym kluczowym dla wrocławskiej komunikacji miejscu – jest już wyposażony w nowe rozjazdy i łuki. Wcześniej (latem 2020) przewoźnik wymienił je od strony ul. bł. Czesława (wraz ze skrzyżowaniem torów na środku), potem (już w 2021) – kolejno od ul. Skargi i ul. Oławskiej.

– To skrzyżowanie spędzało nam sen z powiek. Często dochodziło na nim do awarii, a to przecież jedno z najważniejszych miejsc na komunikacyjnej mapie miasta. Dlatego był to nasz priorytet jeżeli chodzi o TORYwolucję. Teraz pasażerowie będą mogli wygodnie i bezpiecznie z niego korzystać – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Prace podzieliliśmy na etapy, dzięki czemu udało nam się uniknąć totalnego paraliżu komunikacyjnego w centrum Wrocławia.

W związku z planowanym zakończeniem prac związanych z wymianą rozjazdów tramwajowych na placu Dominikańskim, od 15 stycznia 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowej K i 245.

Autobusy linii K i kursy nocne linii 245 jadące od strony Dworca Głównego w kierunku Różanki lub Kozanowa, pojadą swoją trasą przez ulicę Kołłątaja i Skargi do placu Dominikańskiego.

Tramwaje linii 4 powrócą na swoją stałą trasę przejazdu przez plac Dominikański, ulicę Kazimierza Wielkiego, Krupniczą i Sądową z dniem 17 stycznia 2022 roku (poniedziałek).

Z uwagi na prowadzone prace torowe na placu Jana Pawła II, tramwaje linii 310 i 33 nadal będą kursowały objazdem przez ulicę Skargi, Teatralną, Świdnicką i Podwale.


Kolejny etap wymiany rozjazdów na pl. Jana Pawła II


W związku z planowanym rozpoczęciem kolejnego etapu prac związanych z wymianą rozjazdów i torów na placu Jana Pawła II (zakończenie prac od strony ulicy Legnickiej i rozpoczęcie wymiany krzyżownicy na środku skrzyżowania), od 15 stycznia 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach tramwajowych 3, 10, 15, 31, 33 i 74 oraz na liniach autobusowych 106107109, 132142144148, 149 250.


KOMUNIKACJA TRAMWAJOWA

Tramwaje linii 310 i 33 pojadą w obu kierunkach przez ulicę Legnicką, plac Jana Pawła II, ulicę Podwale, Świdnicką, Teatralną i ulicę Piotra Skargi do placu Dominikańskiego.

Tramwaje linii 31 pojadą w obu kierunkach przez ulicę Legnicką, plac Jana Pawła II i ulicę Podwale do placu Orląt Lwowskich.

Tramwaje linii 15 i 74 pojadą w obu kierunkach objazdem od placu Legionów przez ulicę Sądową, Krupniczą, Kazimierza Wielkiego i św. Mikołaja (Ruską) do placu Jana Pawła II.


KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA

Autobusy linii 106148 i 149 powrócą na swoją trasę przez ulicę Podwale i trasę autobusowo-tramwajową w kierunku Nowego Dworu, ale w kierunku przeciwnym z uwagi na ograniczoną przepustowość przystanku przy ulicy Podwale (przystanek "Renoma"), będą kursowały objazdem od placu Orląt Lwowskich przez plac Legionów, ulicę Piłsudskiego i Świdnicką.


Autobusy linii 144 jadące od strony Polanowic w kierunku pętli przy ulicy Zwycięskiej będą kursowały objazdem od ulicy Nowy Świat przez ulicę Kazimierza Wielkiego, Krupniczą i Sądową do placu Legionów.

W kierunku przeciwnym tj. z ulicy Zwycięskiej do Polanowic, trasa autobusu linii 144 pozostanie bez zmian.

Dodatkowo, z trasy przejazdu autobusów linii 107109132 i 142 zostanie wyłączony przystanek "Strzegomska (Muzeum Współczesne)" przy ulicy Strzegomskiej w kierunku centrum miasta, który zlokalizowany jest na wysokości Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Związane to jest z likwidacją tymczasowego przystanku przy budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Kursy nocne linii 250 będą zatrzymywały się na przystanku "pl. Jana Pawła II", który zlokalizowany jest przy ulicy Podwale przy budynku Akademii Muzycznej zamiast na przystanku przy torowisku tramwajowym pomiędzy ulicą Sikorskiego i Legnicką.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)