komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 21 września 2020

Jonasza, Mateusza

Zmiany przy Grabiszyńskiej. Kwadrat się powiększa

poniedziałek, 29.7.2019 14:49 , komentarze: 0 , odsłony: 1082
kategorie artykułu:

Na Grabiszynie, niedaleko Centrum Historii Zajezdnia, trwa budowa drugiego etapu inwestycji Kwadrat. Właśnie rozpoczęły się prace przy elewacji. Architekci z AP Szczepaniak zapewniają, że dzięki ceramicznym, szkliwowym płytkom klinkierowym, budynek wpisze się w charakter okolicy. Okolicy, która w ostatnim czasie zmienia się w szybkim tempie.

Ulica Grabiszyńska na odcinku od ul. Bzowej do FAT-u zmienia się za sprawą miasta, deweloperów i architektów. W ostatnim czasie wydzielono torowisko tramwajowe pasem autobusowym, wcześniej powstały tu nowe drogi rowerowe, które ostatecznie połączyły Oporów z placem Legionów, a także budynki mieszkalne, w tym dwa o charakterystycznych elewacjach - Login City i Kwadrat. Oba zostały zaprojektowane przez tę samą pracownię architektoniczną – AP Szczepaniak. Na tym jednak nie koniec. Rozpędu nabrała budowa drugiego etapu Kwadratu realizowanego przez Profit Developmnet (od ul. Inżynierskiej). Konstrukcję obiektu już widać. Właśnie rozpoczęły się prace na dachu i szklenie elewacji. Trwa także montaż instalacji.

Architekci z AP Szczepaniak przyznają, że wyzwanie zmiany oblicza tej części Wrocławia było niemałe, ponieważ do niedawna brakowało tu spójnej architektury, co teraz udaje się osiągnąć. - Z jednej strony potrzebowaliśmy wyraźnie zróżnicować graniczące ze sobą dwie inwestycje Login City i Kwadrat, budowane przez różnych deweloperów, z drugiej zaś zaprojektować je tak, aby tworzyły całość zabudowy kwartalnej z poszanowaniem dla istniejącej już tkanki miejskiej. Trzeba również pamiętać, że tuż obok Kwadratu mieści się Centrum Historii Zajezdnia, co także mieliśmy na uwadze, projektując nowe budynki – wyjaśnia Agnieszka Szczepaniak.

Tym razem bez szachownicy

Architekci z AP Szczepaniak znów zdecydowali się na klinkier i tynk w kolorze szarym i białym, ale tym razem w odwrotnej relacji – ciemniejsza elewacja i jaśniejsze loggie, które są powtarzalnym elementem kompozycyjnym. – Staramy się, aby motywy, desenie czy patchworki wyróżniały nasze projekty. Powtarzalne elementy porządkują architekturę – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak. Elewacja powstającego budynku tym razem nie będzie przypominać charakterystycznej szachownicy. Podobieństwa do pierwszego etapu będą za to widoczne w kolorystyce i materiałach. Drugi etap inwestycji zostanie oddany do użytku pod koniec pierwszego kwartału 2020 r. W kompleksie znajdzie się 300 mieszkań, a także 74 lokali użytkowych, które mogą spełniać funkcję hotelową lub usługową. We wznoszonym budynku powstają lokale o zróżnicowanej wielkości (od 22 do 108 mkw.) i liczbie pokoi (od 1 do 4). Wszystkie z balkonami, loggiami lub tarasami.

Nawiązania do otoczenia

Autorzy projektu zapewniają, że bryła Kwadratu będzie korespondowała z otoczeniem, w którym się znajduje. - Zdecydowaliśmy się na zastosowanie na elewacji ceramicznych, szkliwionych płytek klinkierowych, które nawiązują do industrialnego charakteru Zajezdni oraz budynków mieszkalnych w najbliższym sąsiedztwie. Z drugiej strony chcieliśmy podkreślić specyfikę tego obszaru. Okolica inwestycji jest popularną i dynamicznie rozwijającą się częścią Wrocławia – tłumaczy architektka Agnieszka Szczepaniak. – Wobec tego postawiliśmy na monochromatyzm. Czarno-biała elewacja, elementy stali i szkła dodały budynkowi nowoczesnego wyglądu – zastosowanie podobnych materiałów w obu inwestycjach nadało im jednolity charakter, a zróżnicowanie bryłowe i elewacyjne – wyróżniło Kwadrat.

Dwuetapowe osiedle Kwadrat kontynuuje kwartalną zabudowę wraz z sąsiadującym Login City. W ten sposób powstało przestronne, ale intymne patio dla mieszkańców, które teraz zostanie domknięte. Umiejscowienie obu inwestycji przy jednej z głównych arterii Wrocławia zrodziło potrzebę wydzielenia przestrzeni wspólnych, które byłyby chronione przed hałasem ruchliwej ulicy. Zastosowanie podobnych materiałów w obu inwestycjach nadało im jednolity charakter, a zróżnicowanie bryłowe i elewacyjne – wyodrębniło Kwadrat od Login City.

 

Wasze komentarze

sobota, 19.9.2020 19:29
piątek, 18.9.2020 11:11
czwartek, 17.9.2020 13:33
wtorek, 15.9.2020 14:32
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele