Zielony Rekord Polski 2019 oficjalnie pobity

piątek, 28.6.2019 10:30 602 0

Po raz trzeci został pobity rekord w zazielenianiu miast. Dotlenieni.org – organizator akcji – razem z mieszkańcami 191 miast, pracownikami firm i instytucji posadził 13 396 roślin, ustanawiając nowy Zielony Rekord Polski. To aż 2575 roślin więcej niż w ubiegłym roku. Każde nasadzenie było skrupulatnie weryfikowane i liczone przez Biuro Rekordów, jedyną firmę w Polsce zajmującą się certyfikowaniem rekordów Polski i pomocą w ustanawianiu rekordów Guinnessa. 

Zielony Rekord pobity już po raz trzeci

W piątek, 26 kwietnia wspólnie ustanowiliśmy nowy rekord w liczbie nasadzeń drzew i krzewów. Liczenie zgłoszeń, nad którym pieczę trzymało Biuro Rekordów, zajęło 2 miesiące.  Ostateczny wynik to 13 396 roślin, które pozwoliły pobić wynik z 2018 roku. Do naszej akcji włączyło się wielu mieszkańców, miast, firm, partnerów i instytucji, przez co cała akcja miała zasięg ogólnopolski. We Wrocławiu, który był liderem nasadzeń, zazielenialiśmy między innymi okolice ZOO, Uniwersytetu Wrocławskiego czy Szpitala Wojewódzkiego. Głównym wydarzeniem było bicie Zielonego Rekordu z Prezydentem Jackiem Sutrykiem, Wiceprezydentem Adamem Zawadą i Dyrektorką Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, Katarzyną Szymczak-Pomianowską. W zasadzeniu 600 drzew i krzewów pomagali wychowankowie okolicznych przedszkoli i domów dziecka – mówi założyciel Dotlenieni.org, Marek Kołkowski.

Podczas pierwszej edycji w 2017 r. udało się zasadzić 3295 roślin. Akcja obejmowała wówczas jedynie Wrocław. Rok później w bicie rekordu włączyły się inne miasta, ustanawiając nowy wynik: 10 921 drzew i krzewów. Tegoroczna edycja może poszczycić się prawie 14 tysiącami nowych roślin. 

Zielony Rekord Polski 2020 – znamy już datę!

Organizatorzy nie spoczywają na laurach, ale szykują się już do kolejnego bicia rekordu, który będzie miał miejsce 30 kwietnia 2020 r. – Ogromnie cieszy nas fakt, że z roku na rok przybywa osób chętnych poprzeć naszą inicjatywę. Są to nie tylko miasta, firmy czy instytucje, ale też zwykli obywatele, którym po prostu się chce. Do Zielonego Rekordu zliczane są bowiem nie deklaracje udziału w social mediach, ale udokumentowane na zdjęciach nasadzenia. Wymaga to realnego działania, najczęściej zakupu także własnej sadzonki – dodaje Kołkowski. 

Partnerzy i ambasadorzy 

Wydarzenie nie udałoby się bez wsparcia ambasadorów: Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Patrick the Pan, Włodzimierz PAPRODZIAD Dembowski, Dandycore, Robert Cichy, Polish Jungle i Wiktor Mrozik.

Patronat honorowy nad Rekordem objęli: Ministerstwo Energii, Ministerstwo Środowiska, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Marszałek Województwa Łódzkiego, Marszałek Województwa Małopolskiego, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Opolskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Wsparcia udzieliły miasta i gminy: Garwolin, Gniezno, Gogolin, Grabów nad Prosną, Grójec, Kalisz, Kępno, Kolonowskie, Lewin Brzeski, Łubniany, Luboń, Namysłów, Olszewo-Borki, Płońsk, Raszyn, Stare Babice, Wrocław, Złotów i Zwoleń.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)