komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 22 września 2020

Tomasza, Maurycego

Zbliża się Dzień Trójkąta! W sobotę ruszają zapisy na część wydarzeń

piątek, 28.8.2020 07:00 , komentarze: 0 , odsłony: 264
kategorie artykułu:

Jakie sekrety skrywa rzeka Oława? Dokąd nocą fruwają nietoperze? Gdzie najlepiej się zrelaksować na łonie natury, a jednocześnie w centrum miasta? Strefa Kultury Wrocław zaprasza na kolejną odsłonę Dnia Trójkąta! Wielkie święto osiedla, podczas którego z różnych perspektyw poznać będzie można przyrodę Przedmieścia Oławskiego odbędzie się w sobotę, 5 września. Udział w we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na część z nich obowiązują zapisy.

– Cieszymy się, że mimo trudności, z jakimi wszyscy musimy zmierzyć się w tym roku, udało nam się, razem z kilkunastoma osiedlowymi inicjatywami, miejscami, radą osiedla i sponsorem, Angel Poland Group, przygotować rozbudowany i pełen wydarzeń program. 5 września spotkajmy się w plenerach osiedla, by w bezpieczny sposób przekonać się, co tak naprawdę w trawie Trójkąta piszczy! – zachęcają koordynatorzy programu Sąsiadujemy. Z troski o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników większość aktywności zaplanowano w otwartych osiedlowych przestrzeniach, a dodatkowo na część wydarzeń trzeba się wcześniej zarejestrować. Formularze dostępne będą od 29 sierpnia na stronie strefakultury.pl/zapisy-dzien-trojkata.

Poznaj przyrodę Przedmieścia Oławskiego

Jak prezentuje się Trójkąt z perspektywy rzeki? Odpowiedzi na to pytanie przyniosą aż trzy spływy kajakowe, podczas których specjaliści z Fundacji Onwater.pl opowiedzą o faunie i florze tajemniczych okolic rzeki Oławy.W programie znajdą coś dla siebie również miłośnicy pieszych wędrówek – 5 września odbędą się bowiem aż cztery spacery z przewodnikami: botaniczny, ornitologiczny i miejski, podczas którego zaplanowano m.in. odwiedziny u tropikalnych mieszkańców „wrocławskiego Galapagos”, czyli małej wysepki w wyznaczającej granicę osiedla fosie miejskiej. Pod wieczór wystartuje spacer w poszukiwaniu prowadzących nocny tryb życia osiedlowych sąsiadów człowieka – nietoperzy. Ostatnia wędrówka tłumaczona będzie na polski język migowy.

Duzi i mali odkrywcy świata zwierząt koniecznie powinni zajrzeć też do znajdującej się nad Oławą specjalnej stacji badawczej, gdzie na zajęciach odkryją najmniejsze organizmy zamieszkujące rzekę. Z kolei fani rękodzieła mogą spotkać się w Muzeum Etnograficznym (ul. Traugutta 111-113) na nawiązujących do roślinnej ornamentyki warsztatach hafciarskich, a entuzjaści sztuki będą mogli podjąć próbę namalowania natury na plenerowych zajęciach malarskich przy Jazie Małgorzata.

Świętujmy pod chmurką

Na Dzień Trójkąta zaplanowano również plenerowe działania, na które rezerwacja miejsc nie będzie konieczna. Na początek dnia organizatorzy zapraszają na pożywne śniadanie w Parku na Niskich Łąkach. Każdy z uczestników posiłku otrzyma swój śniadaniowy pakiet, dzięki czemu w bezpieczny sposób będzie można nabrać tak potrzebnej energii do kolejnych aktywności. W samo południe w tym samym miejscu ruszy również Zielona Strefa Relaksu, w której nie tylko będzie można odpocząć i odciąć się od miejskiego zgiełku, ale też zagrać w plenerowe gry, zrobić sobie pamiątkowy portret ze swoim zwierzęcym pupilem, a także spotkać się z przedstawicielami osiedlowych instytucji.

Miłośnicy ogrodnictwa swoje kroki powinni skierować do Centrum na Przedmieściu (ul Prądzyńskiego 39A) i Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki (ul. Traugutta 81), gdzie zaplanowano sąsiedzkie tworzenie zielników, które potem ozdobią podwórka na Trójkącie. Z kolei w Przed·Pokoju H13 (ul. Hercena 13) tego dnia ruszy zielony pchli targ, podczas którego wymienić będzie się można roślinami, sadzonkami i doniczkami. W Centrum na Przedmieściu rozegrana zostanie także kolejna odsłona Trójkonady, czyli osiedlowej wersji telewizyjnej Familiady (pojawi się oczywiście lokalny Karol Strasburger).

W tym roku nie zabraknie też muzycznych propozycji. O 19:00 w Parku na Niskich Łąkach (przy Żabiej Kładce) wystąpi wrocławski duet Oxford Drama! Okazja do spotkania z muzykami jest wyjątkowa – zespół kończy właśnie prace nad nowym albumem i z pewnością premierowo zaprezentuje kilka nowych utworów! Z kolei na placu Społecznym przed Impartem, na koniec pełnego wrażeń dnia, solidną dawkę elektroniki z domieszką disco dostarczy Fox in the Box. Pod wieczór znajdą dla siebie coś także kinomani. Na boisku przy IV LO (ul. Świstackiego 12-14) odbędzie się organizowany we współpracy z 17. Millennium Docs Against Gravity pokaz zachwycającego wizualnie filmu „Antropocen: epoka człowieka”.

Poczuj miętę do Trójkąta

Na osiedle wybrać się powinni wszyscy miejscy smakosze. Kilkanaście lokalnych kawiarni, restauracji i barów przygotowuje specjalne przysmaki dostępne za jedyne 3 złote! W tym roku wyjątkowa „trójkątna” akcja kulinarna potrwa dłużej – oferta specjalna dostępna będzie już od 29 sierpnia.

Bądźmy bezpieczni

Wszystkie wydarzenia będą organizowane z zachowaniem wymaganych zasad bezpieczeństwa i ostrożności. Organizatorzy proszą także o zabranie ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, na część wydarzeń obowiązują zapisy. Formularze rejestracyjne (m.in. na spacery i spływy kajakowe) dostępne będą od 29 sierpnia, na: strefakultury.pl/zapisy-dzien-trojkata

Dzień Trójkąta odbędzie się 5 września na Przedmieściu Oławskim. Pełny program wydarzenia jest dostępny na strefakultury.pl/sasiadujemy oraz facebook.com/sasiadujemy.

Impreza organizowana jest przez Strefę Kultury Wrocław w ramach programu Sąsiadujemy. Sponsorem tegorocznej edycji jest Angel Poland Group.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 21.9.2020 10:23
czwartek, 17.9.2020 14:35
czwartek, 17.9.2020 14:09
poniedziałek, 14.9.2020 14:32
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki