Zaufaj Szczepieniom!

wtorek, 23.4.2024 09:34 0

Fundacja Instytutu Matki i Dziecka, we współpracy z Regionalnym Biurem Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Biurem UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce oraz Instytutem Matki i Dziecka, zorganizowały konferencję naukową "Zaufaj Szczepieniom" będącą częścią obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień. Konferencja odbyła się w Warszawie i skupiła się na kluczowych aspektach związanych z rutynowymi szczepieniami dzieci w Polsce. 

Konferencja zgromadziła ponad 200 specjalistów, w tym naukowców, pracowników służby zdrowia, urzędników oraz pracowników humanitarnych, aby przedstawić wszechstronne spojrzenie na obecną sytuację szczepień dzieci, podkreślając zarówno postępy, jak i obszary wymagające uwagi. Wydarzenie inaugurujące raport było okazją do wystąpień specjalistów w tym zakresie.

- Widzimy, że w dzisiejszych czasach, promocja szczepień nabiera jeszcze większego znaczenia niż choćby kilka lat temu. Choroby, o których już dawno zapomnieliśmy, wracają. Musimy rzetelnie przekonywać sceptyków i odpowiadać na wątpliwości pacjentów. Jako ginekolog, z pełnym przekonaniem podkreślam, że szczepienie kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią stanowi kluczowy element dbania o zdrowie nie tylko dla nich samych, ale także dla ich dzieci. Badania jednoznacznie potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność szczepień, dlatego gorąco zachęcam wszystkie przyszłe i świeżo upieczone mamy do skorzystania z tej formy profilaktyki zdrowotnej - mówi dr n. med. Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.

Podczas konferencji eksperci przedstawili wyniki badań przeprowadzonych we współpracy UNICEF, Fundacji Instytutu Matki i Dziecka, Yale School of Medicine oraz Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Badanie przeprowadzone wśród opiekunów dzieci z Ukrainy przebywających w Polsce wykazało, że ponad jedna na trzy matki z dziećmi poniżej siedmiu lat nie wie, jak uzyskać dostęp do usług szczepień dla swoich pociech w Polsce. Wskazuje to na konieczność zrozumienia potrzeb społeczności z doświadczeniem uchodźczym i stworzenia ukierunkowanych strategii komunikacyjnych, aby wesprzeć te grupy.

Ponadto, badanie podkreśliło rosnące zaufanie do pracowników służby zdrowia wśród respondentek. Zgodnie z wynikami, trzy czwarte uczestniczek badania zgłosiło, że w pełni lub w większości ufa pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanych w szczepienia. Jest to dowodem na postępy w dziedzinie szczepień i podkreśla kluczową rolę pracowników medycznych we wpływie na decyzje dotyczące szczepień. Badanie podkreśla również skuteczność spersonalizowanych działań komunikacyjnych w zachęcaniu do pozytywnych postaw w zakresie szczepień.

- Tworzenie skutecznych programów mających na celu zwiększenie zainteresowania szczepieniami, sposobów przekazu informacji i dotarcia do szczególnych grup odbiorców jest równie ważne jak sama usługa medyczna. Trzy czwarte uczestników badań przeprowadzonych przez UNICEF w dużym stopniu lub całkowicie ufało pracownikom służby zdrowia zaangażowanym w proces szczepień. Celem naszych trwających obecnie działań jest nie tylko odbudowa zaufania do skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek, ale także promowanie szczepień wszystkich dzieci w Polsce - powiedziała Nona Zicherman, Koordynatorka Krajowa Biura UNICEF Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

Aby promować szczepienia, UNICEF we współpracy z Fundacją Instytutu Matki i Dziecka, zainicjował kampanię społeczną "Powiedz TAK Szczepieniom". Podczas konferencji organizatorzy przedstawili rezultaty tej kampanii, prezentując skuteczne strategie zwiększania wskaźników szczepień oraz zaangażowania społecznego w tym temacie.

- W promocji szczepień kluczowe znaczenie ma komunikacja oparta na dowodach naukowych, która będzie zrozumiała dla rodziców i opiekunów. Dzięki udziałowi w badaniu z elitarnymi partnerami UNICEF, Yale School of Medicine i ECDC  mamy możliwość sprawdzenia, jaki rodzaj przekazu jest najskuteczniejszy. Uzyskane wyniki pokazują, że podkreślanie ryzyka związanego z niezaszczepieniem dziecka i zagrożenie chorobą są najskuteczniejsze w zmianie postaw rodziców. Mniejsze znaczenie miały budowanie zaufania do systemu ochrony zdrowia, czy informacje o  dostępności szczepień - powiedziała dr n. o zdr. Dorota Kleszczewska, Prezes Fundacji Instytutu Matki i Dziecka. 

- Istnieje wiele chorób, które mogą być poważne, a w niektórych przypadkach nawet śmiertelne. W przeszłości występowały duże epidemie niektórych chorób, które zabijały setki, a czasami tysiące ludzi. Na szczęście dzięki powszechnemu i długotrwałemu stosowaniu szczepień ochronnych, dzieci i dorośli są chronieni przed zachorowaniem na choroby, którym można zapobiec za pomocą szczepionek. Nie powinniśmy jednak popadać w samozadowolenie, ale nadal konsekwentnie doceniać korzyści zdrowotne, jakie nam zapewniają szczepienia. Ostatnio w niedostatecznie zaszczepionych społecznościach pojawiły się ogniska epidemiczne zwłaszcza odry, wśród niezaszczepionych dzieci, a także dorosłych.  Dlatego musimy nadal zachować czujność i zapewnić ludziom dostęp do naukowo wiarygodnych informacji tak, aby mogli podejmować najlepsze decyzje zdrowotne, dbając o swoje zdrowie oraz zdrowie swoich bliskich - powiedział dr n. med. Mark Muskat, Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia na Europę.

Konferencja “Zaufaj Szczepieniom” stanowiła istotną platformę dla ekspertów do wymiany spostrzeżeń na temat sposobów wzmacniania zaufania społecznego do szczepień. Różnorodne grono specjalistów z obszarów opieki zdrowotnej, nauki i działań humanitarnych zapewniło wielowymiarową perspektywę odnośnie wyzwań i możliwości w dziedzinie zwiększenia liczby szczepień. Poprzez angażujące dyskusje i współpracę w trakcie warsztatów, uczestnicy poznawali różne strategie wzmacniania zaufania społecznego i zapewniania skutecznej realizacji programów szczepień.

Wydarzenie zakończyło się debatą międzynarodowych ekspertów, którzy omawiali przyszłościowe rozwiązania i dzielili się najlepszymi praktykami w komunikacji i strategii związanymi ze szczepieniami. Te rozmowy skupiały się na opracowywaniu innowacyjnych sposobów dotarcia do różnorodnych populacji, zwłaszcza tych, które są niechętne do szczepień. Poprzez łączenie najnowszych wyników badań z praktycznymi doświadczeniami z terenu, eksperci opracowali plan działania mający na celu poprawę poziomu akceptacji szczepień poprzez lepsze taktyki komunikacji, zaangażowanie społeczności i inicjatywy edukacyjne.

Konferencja "Zaufaj Szczepieniom" nie tylko dostarczyła cennych spostrzeżeń na temat obecnego stanu szczepień, ale również stworzyła środowisko współpracy, w którym eksperci mogli opracować konkretne plany działania mające na celu budowanie i utrzymanie zaufania do szczepień. Wraz z zakończeniem konferencji, zdobyty tu impet ma na celu zainicjowanie bardziej wszechstronnych i skoncentrowanych na społeczności programów zachęcających do szczepień, co jest kluczowe dla postępu w dziedzinie zdrowia publicznego.

 

Autor: Jacek Sołtys, UNICEF

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)