komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 12 sierpnia 2020

Innocentego, Lecha

Zastosowanie pomp hydraulicznych stałej i zmiennej wydajności

poniedziałek, 18.11.2019 11:33 , odsłony: 1340
kategorie artykułu:

Współczesne maszyny budowlane różnią się między sobą parametrami wydajnościowymi, układem kabin czy rozwiązaniami technicznymi. Odmienna charakterystyka występuje także w przypadku układów hydraulicznych. Kluczowym podzespołem jest pompa, która w dużym stopniu decyduje o sprawności danej maszyny.

Pompy stałej wydajności

Najprostszy typ pompy hydraulicznej do konstrukcja o stałej wydajności. Podzespół tego typu posiada nieskomplikowaną budowę i działa na podstawie łatwy do opanowania schemat. Najczęściej spotykane pompy hydrauliczne stałej wydajności to modele łopatkowe i zębate, które występują m.in. w układach sterujących i roboczych. Nie muszą służyć jedynie do napędzania podstawowych funkcji maszyn. Najczęściej wykorzystuje się je do dostarczania energii dodatkowym narzędziom należącym osprzętu, takim jak piły hydrauliczne, głowice wiertnicze, rotatory czy przesiewacze. W układach sterujących pompy stałej wydajności pracują pod nieco niższym ciśnieniem. Stosuje się je także do napędzania hamulców układów napędowych, obsługi wentylatorów układu chłodzenia czy sterowania skrzynią biegów.

Więcej szczegółów szukaj na tej stronie internetowej.

Pompy zmiennej wydajności

Pompy hydrauliczne zmiennej wydajności to przede wszystkim modele tłoczkowe, wykorzystywane w hydraulice mobilnej. Ich budowa jest dość skomplikowana, ze względu na duży zakres zmiany wydajności. Możliwość pracy pod wysokim ciśnieniem sprawia, że często wykorzystuje się je w napędach jezdnych i układach roboczych maszyn. Pompy zmiennej wydajności umożliwiają swobodną kontrolę i regulację strumienia oleju, co podnosi parametry pracy i ogranicza ponoszone koszty eksploatacyjne. Najbardziej nowoczesne modele zmiennej wydajności są w stanie samodzielnie modyfikować swoją wydajność, w zależności od potrzeb danego układu hydraulicznego. W rezultacie obciążenie silnika jest dużo mniejsze.

Pompy układu zamkniętego i otwartego

Pompy o zmiennej wydajności można podzielić na dwie podgrupy. Modele układu zamkniętego stosowane są głównie w układach napędzających, np. rozścielaczy, ładowarek, spycharek, koparek, kruszarek czy wiertni. Pompy tego typu wykorzystuje się także w napędach obrotu maszyn. Innym rodzajem są pompy układu otwartego.  Te urządzenie służą do poruszania siłowników. W zależności od konstrukcji mogą też napędzać młoty hydrauliczne, przesiewacze czy silniki hydrauliczne. Duży wpływ na pracę maszyn ma ich prawidłowa eksploatacja. Fachowe wsparcie w dziedzinie hydrauliki siłowej jest w stanie zaoferować firma Fluiconnecto, które świadczy profesjonalne usługi serwisowe.

 
poniedziałek, 10.8.2020 11:58
środa, 29.7.2020 13:18
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki