Zarząd Województwa Dolnośląskiego uzyskał absolutorium za wykonanie budżetu w 2023 roku!

piątek, 28.6.2024 09:53 497 0

Podczas czwartkowej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego radni udzielili zarządowi województwa absolutorium za wykonanie budżetu w 2023 roku. Za przyjęciem uchwały głosowało 31 radnych przy braku głosów przeciw. W trakcie posiedzenia zaprezentowano także Raport o stanie województwa. 

- Podczas dzisiejszej sesji Sejmiku radni przyznali zarządowi województwa wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Nowa kadencja to nowe możliwości współpracy i nowe projekty realizowane z myślą o rozwoju Dolnego Śląska – mówi marszałek Paweł Gancarz.

Zaprezentowany dziś raport podsumował kluczowe zadania realizowane przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego w ubiegłym roku. Dotyczyły one wszystkich najważniejszych dziedzin życia społecznego, a także kondycji gospodarczej Dolnego Śląska. Najważniejszą z nich jest z pewnością autorski projekt walki z wykluczeniem komunikacyjnym w województwie.

Dzięki niemu samorząd województwa przejął od PKP ponad 20 linii kolejowych, aby je zrewitalizować i przywrócić ruch pasażerski. Do dziś przejęto ponad 300 km tras, a pociągi wróciły już m.in. do Bielawy, Chocianowa, Świeradowa-Zdroju. Niebawem wrócą również do Mysłakowic, Karpacza, Przemkowa i Lwówka Śląskiego. Poprzez realizację tego projektu kilkadziesiąt tysięcy Dolnoślązaków zyskało możliwość komfortowych dojazdów do pracy szkoły czy w celach turystycznych. 

Sukcesami może się również pochwalić samorządowy przewoźnik – Koleje Dolnośląskie. Miniony rok był rekordowy pod wieloma względami m.in. przejechanych kilometrów, przewiezionych pasażerów, a także inwestycji. Spółka, która w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 15-lecia istnienia, otworzyła własną, nową halę serwisową w Legnicy oraz uzyskała rządowe dofinansowanie na zakup pociągów, dzięki któremu powiększy swój tabor do ponad 100 pojazdów.

Zgodnie z zamierzeniami toczy się również największa inwestycja w obszarze zdrowia – budowa Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie, a pacjenci będą mieli do dyspozycji 671 łóżek w pokojach jedno- i dwuosobowych. 

Dzięki umiejętnie prowadzonej polityce rozwoju Województwo Dolnośląskie będzie w roku 2024 dysponowało rekordowym, sięgającym 3 miliardów złotych, budżetem. Dodatkowo, region po raz pierwszy w swojej historii nie posiada deficytu budżetowego. Rozpoczęły się także pierwsze nabory z nowej perspektywy unijnej. Dolny Śląsk w latach 2022-2027 otrzyma rekordowe wsparcie w ramach funduszy unijnych. To 11 miliardów złotych, które zostaną wykorzystane na zrównoważony rozwój całego regionu.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)