Zamrażarki niskotemperaturowe: kluczowe cechy i zastosowania

wtorek, 3.9.2024 14:28 288

Zamrażarki niskotemperaturowe to profesjonalne urządzenia wykorzystywane w laboratoriach. Są przeznaczone do przechowywania próbek i materiałów wrażliwych w bardzo niskiej temperaturze. Dzięki temu są one w stanie przetrwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Nowoczesne zamrażarki temperaturowe odznaczają się precyzją dużym zakresem temperatur, precyzją działania i niezawodnością.

Jakimi cechami powinna charakteryzować się zamrażarka niskotemperaturowa?

Ze względu na duży zakres ujemnych temperatur, w jakich pracuje zamrażarka niskotemperaturowa, powinna ona być wykonana z komponentów najwyższej jakości, które zapewnią doskonałą izolację cieplną. Dzięki temu wewnątrz panują stabilne temperatury, a przechowywane w niej materiały nie ulegają zniszczeniu.

Kolejną istotną cechą jest intuicyjny i precyzyjny system sterowania i monitorowania temperatury. Zamrażarki niskotemperaturowe powinny być wyposażone w system elektroniczny i wyświetlacz, który z dużą dokładnością informuje o temperaturze panującej wewnątrz bez konieczności otwierania drzwi w celu sprawdzenia tego.

Ponadto powinny posiadać czujniki i system alarmowy wizualny i akustyczny, który od razu poinformuje w razie problemów z zasilaniem czy nagłym spadkiem lub wzrostem temperatury. To pozwoli na szybką reakcję i ochronę przechowywanych czynników przed zniszczeniem. System alarmowy powinien obejmować alarm przekroczenia wysokiej i niskiej temperatury oraz alarm uszkodzenia czujnika temperatury.

Ze względów środowiskowych w nowoczesnych zamrażarkach niskotemperaturowych stosuje się ekologiczny czynnik chłodniczy bez HCF i HCFC. Są to także urządzenia wyróżniające się niskim zużyciem energii, a co za tym idzie, niewielkimi kosztami eksploatacji. Ważna jest też funkcjonalność zamrażarek. Powinny mieć różne zakresy temperatur, co zwiększa ich zastosowanie oraz ruchome półki pozwalające na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Zastosowanie zamrażarek niskotemperaturowych

Dostępne na rynku zamrażarki niskotemperaturowe różnią się między sobą pojemnością i zakresem temperatur. I to właśnie te parametry w dużej mierze decydują o ich zastosowaniu. Mamy do wyboru małe zamrażarki o pojemności około 7 litrów, które sprawdzą się w niewielkich laboratoriach do przechowywania pojedynczych próbek czy materiałów, po średnie i duże zamrażarki o pojemności od 90 litrów do nawet 1400 litrów do zastosowań przemysłowych.

Ze względu na zakres temperatur zamrażarki dzielimy na:

  • laboratoryjne z zakresem temperatur od 0oC do -25oC,
  • laboratoryjne z zakresem temperatur od 0oC do -40oC,
  • niskotemperaturowe z zakresem temperatur do nawet -86oC.

Zamrażarki niskotemperaturowe służą do przechowywania materiałów biologicznych, próbek pobranych do badań laboratoryjnych, osocza czy płynu mózgowo-rdzeniowego. Niskie temperatury pozwalają przechowywać je przez długi czas, na przykład osocze może być przechowywane w temperaturze -60oC nawet do 24 miesięcy, a płyn mózgowo-rdzeniowy umieszczony w temperaturze -70oC przetrwa w niezmienionym stanie dwa tygodnie.

Jeżeli poszukujesz zamrażarki niskotemperaturowej najwyższej jakości od światowego producenta, sprawdź ofertę firmy Frost.