Zakrętarka czy klucz udarowy - jakie narzędzie do czego?

piątek, 10.9.2021 08:00 162

Czym różni się zakrętarka od klucza udarowego? Które narzędzie wybrać? Takie pytania stawia sobie wiele osób. Oba elektronarzędzia służą bowiem do podobnych celów, a różnice między nimi dla wielu nie są oczywiste. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Zakrętarki i klucze udarowe - co czego służą?

Zakrętarki i klucze udarowe to rodzaje elektronarzędzi, które znajdziemy w wielu warsztatach profesjonalistów, jak i w przydomowych garażach amatorów majsterkowania. Oba narzędzia umożliwiają wkręcanie i wykręcanie śrub, nakrętek oraz wkrętów. Są niezastąpione, gdy trzeba wykręcić zapieczone śruby czy wkręcić dużą ilość wkrętów. Ich wykorzystanie pozwala zaoszczędzić czas i działać sprawniej bez użycia dużej siły, niż gdybyśmy używali ręcznych kluczy nasadowych lub płaskich. 

Podstawowe różnice między zakrętarkami a kluczami udarowymi

Zakrętarki i klucze udarowe spełniają tę samą funkcję, jednak w zależności od rodzaju wykonywanej pracy nie zawsze sprawdzą się równie dobrze. Narzędzia różnią się przede wszystkim gabarytami. Zakrętarki są mniejsze od kluczy udarowych, mają także mniejszą moc. Najważniejszym jednak wyznacznikiem podczas wyboru odpowiedniego elektronarzędzia jest moment obrotowy. W kluczach udarowych jest on wysoki i może wynosić nawet między 1000 Nm a 1500 Nm, podczas gdy w zakrętarkach osiąga maksymalnie 250 Nm. To właśnie moment obrotowy i związana z nim siła dokręcania decyduje o przydatności urządzenia do danej pracy. Ze względu na parametry, jakie osiągają klucze udarowe, sprawdzą się one do wkręcania i odkręcania dużych śrub oraz zapieczonych elementów, których poluzowanie wymaga większej siły, niż dają zakrętarki. Jednak podczas pracy z nimi, należy zawsze uważać, aby zbyt duża siła nie uszkodziła gwintu śruby. Szczególnie ważne jest to podczas pracy z miękkimi materiałami jak np. niektóre gatunki drewna. Klucze udarowe pozwalają na pracę także z mniejszymi śrubami, a nowoczesne urządzenia wyposażone są w taką funkcję, jak zabezpieczenie przed zbyt mocnym dokręceniem. Dostępne modele mogą być zasilane sieciowo, akumulatorowo lub pneumaatycznie. Jeśli pracujemy w miejscach, gdzie nie ma problemu z dostępem do gniazdka elektrycznego, to urządzenie sieciowe będzie dobrym rozwiązaniem. Gdy jednak zależy nam na mobilności, lepiej postawić na sprzęty wyposażone w akumulator. Klucze pneumatyczne to rozwiązanie polecane szczególnie dla profesjonalistów, które wykorzystuje się w warsztatach samochodowych, serwisach mechanicznych i w przemyśle.

Zakrętarka udarowa podczas prac instalacyjnych

Elektronarzędzia różnią się także typem mocowania. Zakrętarki mają uchwyt sześciokątny o rozmiarze ¼”. Bity wykorzystywane podczas pracy z zakrętarkami mogą z czasem ulegać zużyciu, dlatego należy je regularnie wymieniać. Z kolei klucze udarowe mają uchwyt kwadratowy w rozmiarach ½”, ⅝” lub ¾”. 

Podczas pracy z zakrętarkami i kluczami udarowymi stosuje się różne nasadki i bity. Można kupić je pojedynczo lub od razu wyposażyć się w całe komplety, które pozwolą wykonać szerszy zakres prac. Zestawy będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób, które często korzystają z tych elektronarzędzi. Szczególnie istotne jest posiadanie zapasu w przypadku bitów, które znacznie częściej ulegają zużyciu. 

Obróbka drewna zakrętarką udarową

Jakie elektronarzędzie wybrać?

Mimo tego, iż oba elektronarzędzia mają spełniać tę samą funkcję, to nie zawsze można ich używać zamiennie. Oczywiście jest wiele śrub i wkrętów, które bez problemu dokręcimy zarówno zakrętarką, jak i kluczem udarowym. Jednak w niektórych sytuacjach lepszym wyborem będzie klucz udarowy, a w innym zakrętarka. 
Klucze udarowe to narzędzia  o większej mocy, dlatego sprawdzą się do odkręcania i dokręcania dużych i zapieczonych śrub. Jego spora siła może być wadą podczas pracy w miękkich powierzchniach, gdyż łatwo wtedy uszkodzić materiał i wkręty. Dlatego w takich przypadkach lepiej postawić na mniejsze i słabsze zakrętarki. Większość zakrętarek pozwala regulować prędkość i moment obrotowy, przez co mamy jeszcze lepszą kontrolę nad siłą i szybkością wkręcania śrub. Gdy zajdzie potrzeba wkręcenia elementów większych od dostępnych na rynku bitów, można skorzystać również z odpowiednich nasadek. Wybór elektronarzędzia powinien być podyktowany przede wszystkim zakresem wykonywanych prac i rodzajem materiału, z jakim będziemy pracowali. Do lżejszych zadań podczas remontu i budowy sprawdzą się zakrętarki, gdy jednak trzeba zadziałać z dużą siłą, warto postawić na klucze udarowe.