Zabezpiecz swój dom przed wyjazdem na święta - rady wrocławskiej policji

sobota, 3.4.2021 19:00 135 0

Zanim wybierzemy się na świąteczny wyjazd poza miejsce zamieszkania, warto wcześniej pomyśleć o właściwym przygotowaniu się do podróży i zabezpieczeniu swojego domu lub posesji. Sposobem na bezpieczne pozostawienie swojego mieszkania jest skorzystanie z zabezpieczeń technicznych, ale dobrym rozwiązaniem jest także zaprzyjaźniony sąsiad. Wrocławscy policjanci podpowiadają, o czym warto pamiętać przed każdym wyjazdem.

Zastosuj zabezpieczenia techniczne
Dłuższe wyjazdy są okazją do działania złodziei i włamywaczy w pozostawionych bez nadzoru domach, mieszkaniach lub na terenie posesji. Przed tymi przykrymi zdarzeniami chronią odpowiednie zabezpieczenia techniczne w postaci systemów alarmowych, antywłamaniowych, czy antywyważeniowych. Stosuj atestowane drzwi i zamki o zróżnicowanej konstrukcji i zasadzie działania mechanizmów, które mogą stworzyć przeszkodę, a co najmniej sporo wydłużyć czas potrzebny na ich pokonanie, co może zaalarmować sąsiada i narazić włamywacza na zatrzymanie. W sprzedaży jest obecnie kilkaset rodzaji zamków, jednakże tylko niewielka ich ilość posiada "Świadectwo Badań Kwalifikacyjnych", co jest wyznacznikiem ich jakości. W sprzedaży są także zamki połączone z akustycznym sygnałem dźwiękowym. Podczas wyboru atestowanych zamków do drzwi i okien warto poradzić się fachowca. Dom jednorodzinny można zabezpieczyć m.in. poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku. Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń, poprzez które łatwo można dostać się do domu.

Nie ryzykuj niepotrzebnie
- unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Aby nie kusić złodzieja warto zdeponować je w bezpiecznych miejscach, cenne dla Ciebie rzeczy możesz przekazać do przechowania osobom godnym zaufania;
- nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
- zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, aparat, kamera itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania;
- równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.


Skorzystaj z pomocy sąsiedzkiej
W przypadku dłuższego wyjazdu, poinformuj godnego zaufania sąsiada, aby uczulić go na czyjąś obecność, a on poprosi ciebie o to samo, jak będzie planował rodzinny wyjazd. Poproś, aby sąsiad regularnie opróżniał skrzynkę na listy, usuwał wiszące na klamce i leżące pod drzwiami reklamy, które świadczą o tym, że nie ma nas w domu. Dobry sąsiad podleje też kwiatki, włączy i wyłączy światło oraz radio. Zasygnalizuje tym samym, że w mieszkaniu ktoś przebywa. Przestępcy szybko zorientują się, które miejsce jest pod czujnym okiem sąsiada, gdy ten zareaguje na wizytę obcej osoby pod drzwiami pustego mieszkania lub bramą posesji.
Zawsze pamiętajmy też

Gdy widzimy sytuację niebezpieczną lub taką zagrażającą życiu, zdrowiu lub mieniu innej osoby, powinniśmy zawiadomić o tym odpowiednie służby. Reagować samodzielnie należy tylko w ramach posiadanej wiedzy, umiejętności i predyspozycji. Każda sytuacja jest bowiem inna i wymaga podjęcia innej decyzji. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby zareagować samodzielnie widząc lub podejrzewając, że dochodzi do popełnienia przestępstwa, zawiadommy policjantów. Tylko szybko przekazane zgłoszenie i natychmiastowa reakcja funkcjonariuszy, prowadzi do podjęcia stosownych działań i zatrzymań sprawców oraz minimalizowania skutków ich przestępczej działalności.


Zespół Komunikacji Społecznej KMP we Wrocław

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz