Za nami prapremiera spektaklu „Młody mężczyzna"

poniedziałek, 18.9.2023 11:57 0

Rozpisany na dwoje aktorów spektakl o intymnej relacji pisarki z młodszym od niej o trzydzieści lat mężczyzną. „Młody mężczyzna" w reż. Katarzyny Kalwat powstał na podstawie nowej książki ubiegłorocznej noblistki Annie Ernaux pt. „Le jeune homme”. Książka została wydana w 2022 roku, choć powstała w 2000. To doświadczenie i ten tekst były dla Ernaux tak trudne, że musiała ukonstytuować się jako kobieta i autorka, żeby pozwolić sobie na ich ujawnienie. Istotą opowieści jest wyzwolony głos kobiety. Związek z młodszym partnerem staje się kluczem do przeżycia przeszłości na nowo, do odzyskania własnego ciała, historii i pamięci.
Adaptacji tekstu dokonała Sandra Szwarc, a na jej podstawie powstał tekst sceniczny, napisany przez Krzysztofa Szekalskiego na bazie aktorskich improwizacji.

W tym spektaklu, podobnie jak w „Grotowski non-fiction", reżyserka współpracowała ze Zbigniewem Liberą. Ten znany artysta wizualny nie tylko rozmieścił w przestrzeni gry aktorów elementy i obiekty, ale przede wszystkim jest autorem archiwum życia Annie Ernaux. To zestaw intymnych fotografii i nagrań, w oparciu o które aktorzy (Ewelina Paszke-Lowitzsch i Dominik Smaruj) dokonali rekonstrukcji scen z przeszłości. Tytułowy bohater, którego Annie Ernaux nazywa A., stał się kimś, kto zmienia bieg jej życia. Za jego sprawną pisarka w swoisty sposób odpamiętuje swoje historie, często bardzo trudne i nadaje im nowy wymiar. Dzięki temu zaczyna istnieć jako kobieta przemawiająca z pozycji siły i władzy.

„Młody mężczyzna" jest kolejnym teatralnym projektem Katarzyny Kalwat, w którym buduje ona napięcie między życiem osobistym a potrzebą tworzenia i zaciera granice między sztuką i intymnością.

***

Spektakl „Młody mężczyzna" gramy też: 17, 19 i 20 września oraz 20, 21 i 22 października na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Szczegóły i bilety: www.wteatrw.pl

***

„Młody mężczyzna"

realizatorzy:

Agata Kozak (tłumaczenie)
Katarzyna Kalwat (reżyseria)
Sandra Szwarc (adaptacja)
Krzysztof Szekalski (tekst sceniczny)
Zbigniew Libera (fotografie, scenografia)
Teoniki Rożynek (muzyka)
Natalia Mentkowska (transkrypcja języka, video)
Krystyna Lama Szydłowska (koordynacja scen intymnych)
Agnieszka Piesiewicz, Rafał Rosiński (realizacja video)
Maciej Rzońca (realizacja dźwięku)
Jacek Mieczkowski (realizacja światła)
Justyna Bartman-Jaskuła (inspicjentka)

obsada

Ewelina Paszke-Lowitzsch, Dominik Smaruj

foto: Filip Wierzbicki

Dodaj komentarz

Komentarze (0)