Z Widokiem na literaturę przeciw homofobii

czwartek, 12.5.2022 10:08 115 0

Z Widokiem na literaturę przeciw homofobii

16 maja o godzinie 18.00

Dom Europy, ul. Widok 10, 50-052 Wrocław 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonii we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Kultura Równości zapraszają na spotkanie „Z Widokiem na literaturę przeciw homofobii” 16 maja, o godzinie 18.00 w Domu Europy we Wrocławiu.  Udział wezmą Lutz van Dijk i Remigiusz Ryziński. 

Spotkanie we Wrocławiu będzie także doskonałą okazją do porozmawiania o wydanej w zeszłym roku antologii „Auschwitz. Pamięć o nieheteronormatywnych ofiarach obozu”, której współautorami są Lutz van Dijk oraz Joanna Ostrowska i Joanna Talewicz-Kwiatkowska. Jest to pierwsze tego typu opracowanie naukowe, stworzone wspólnie przez badaczki i badaczy z Polski, Niemiec i USA. Przywracanie pamięci o tej grupie ocalałych jest dziś w Polsce bardzo potrzebne, także w kontekście pojawiających się w przestrzeni publicznej jawnych nawoływań do nienawiści wobec społeczności LGBTIQ. Podczas spotkania porozmawiamy również o wydanym w tym roku reportażu „Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów” Remigiusza Ryzińskiego, który opisuje słynną akcję komunistycznej milicji zbierającej informacje o polskich homoseksualistach. Debatę poprowadzi krytyk literacki Dawid Janiuś. 

W drugiej części wieczoru zapraszamy na publiczne czytanie fragmentów „Jüdische Leben — Berichte aus 4000 Jahren” przez autora, Lutza van Dijka. Książka przedstawia historię Żydów żyjących na przestrzeni czterech tysięcy lat, od czasów Abrahama do obecnego konfliktu na Bliskim Wschodzie. Czytanie fragmentów książki zostanie wzbogacone o prezentację wybranych ilustracji autorstwa Renate Schlicht, pochodzących z „Jüdische Leben”.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)