komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 23 września 2020

Tekli, Boguslawa

„Z czułości do świata” – znamy pełny program 17. Millennium Docs Against Gravity!

piątek, 28.8.2020 07:00 , komentarze: 0 , odsłony: 254
kategorie artykułu:

Prawie 80 filmów dokumentalnych z całego świata, konkurs o Grand Prix Dolnego Śląska, spotkania z twórcami, dyskusje oraz wydarzenia specjalne – znamy pełny program 17. Edycji Millennium Docs Against Gravity! Największy w Polsce festiwal kina non-fiction odbędzie się od 4 do 13 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Bilety już w sprzedaży.

Festiwal od początku swojego istnienia stawia na najlepsze propozycje światowego kina dokumentalnego oraz pogłębioną dyskusję na temat współczesności. Nie inaczej jest także tym razem – organizowana pod hasłem „z czułości do świata”17. edycja Millennium Docs Against Gravity pełna jest najwyższej próby filmów dokumentalnych o ekologii, społeczeństwie, polityce, czy też o wyjątkowych postaciach ze świata sztuki. Publiczność zgromadzona w Dolnośląskim Centrum Filmowym we wrześniu zobaczy prawie 80 tytułów kina non-fiction z całego świata!

Filmowy kalejdoskop

By ułatwić widzom poruszanie się w złożoności programu został on podzielony na sekcje tematyczne. W tym roku zobaczyć będzie można zarówno te niezmiennie cieszące się ogromnym zainteresowaniem publiczności jak Bohaterowie są wśród nas, w której zobaczą m.in.: poruszającą historię kobiet ratujących życie mieszkańców Syrii („Jaskinia”, reż. Feras Fayyad), Klimat na zmiany, dzięki której z bohaterami „Planety 2.0” Matta Wolfa oraz „Ośmiornicy, nauczycielki życia” w reż. Pippy Ehrlich i Jamesa Reeda zagłębią się w zasady rządzące światem przyrody oraz Historie intymne umożliwiające obserwację zmieniających się współcześnie różnorodnych form życia prywatnego, jak no. „Dlaczego podskakuję” Jerry’ego Rothwella, w którym z bliska można poznać świat osób z autyzmem.

W programie pojawiło się też kilka nowych sekcji, które stanowią odpowiedź na tegoroczne trendy wyraźnie zarysowujące się wśród twórców dokumentalnych. Na uwagę z pewnością zasługują Prawa metafizyki, dzięki której widzowie odwiedzą żyjących w izolacji mnichów z Bhutanu („Buddyjskie karaoke”, reż. Thomas Balmès) oraz zapoznają się z poglądami kreacjonistów („Wierzymy w dinozaury” Claytona Browna i Monici Long Ross). Z kolei dzięki sekcji Z domowych archiwów, zobaczą intymny portret rodziny Beksińskich („Z wnętrza” reż. Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan i Krystian Kamiński) oraz opowiadający o życiu słynnego podróżnika obraz „Tony Halik” Marcina Borchardta – premierowy pokaz otworzy tegoroczną odsłonę festiwalu.

Wyjątkowo bogata w biografie wybitnych artystów jest sekcja Cinéma, mon amour. Zostaną w niej zaprezentowane filmy o twórczości Quentina Tarantino („Tarantino: bękart kina”, reż. Tara Wood), Miloša Formana („Forman vs. Forman”, reż. Helena Třeštíková, Jakub Hejna) czy też Andrieja Tarkowskiego („Andriej Tarkowski. W świątyni kina”, reż. Andrey A. Tarkovsky).

Grand Prix Dolnego Śląska

Stałym elementem wrocławskiej odsłony festiwalu jest rywalizacja o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnego Śląska w wysokości 3000 euro. W tym roku o zwycięstwo ubiegać będzie się trzynaście tytułów z całego świata. Wśród nich m.in. wzruszająca historia kobiety, która wyrwała się z toksycznego związku i rozpoczyna życie na nowo, czyli „Lekcja miłości” (Lessons of Love) Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei,wciągający i metaforyczny portret postkolonialnej, „utopijnej” Kuby w najnowszym filmie Huberta Saupera, „Epicentrum” czy też „Odbudować Paradise”  autorstwa zdobywcy Oskara Rona Howarda.

Grand Prix przyzna w tym roku 4-osobowe jury w składzie: Małgorzata Szczerbowska – aktorka i scenarzystka, Joanna Synowiec – kuratorka, animatorka kultury i artystka oraz Jarosław Perduta – dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego i Krzysztof Majewski – dziennikarz radiowy. Jurorzy swoją decyzję ogłoszą 11 września.

Więcej niż filmy

W tym roku wrocławianie będą mogą również wziąć udział w warsztatach nawiązujących do tematów poruszanych w festiwalowych filmach. Po seansie „Iyengar: człowiek, joga i droga ucznia” Jake’a Clennella w Pałacyku przy ul. Kościuszki 34 odbędą się inspirowane przekazami bohatera filmu warsztaty jogi. Z kolei na placu Wolności pod hasłem „Dziewczyny na deski” zaplanowano zajęcia wprowadzające w świat skateboardingu (po filmie „Lis to lizał” w reż. Kaspara Astrupa Schrödera), a w Parku Staromiejskim będzie można nauczyć się wyrażać swoje uczucia poprzez taniec współczesny (po seansie „Cunnigham. Choreograf współczesności” Alli Kovgan). Wyjątkowa sytuacja i chęć zapewnienia uczestnikom komfortowych warunków sprawiły, że zajęcia dodatkowe przeniesione są poza teren kina. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, na wszystkie obowiązują zapisy.

Rozmowy o świecie, w którym żyjemy

Zgodnie z wrocławską tradycją, odbędą się też specjalne odsłony stałych cykli Dolnośląskiego Centrum Filmowego, m.in. dyskusja o praworządności w Polsce w ramach City Docs i dokumentalna odsłona DKF „Centrum”. Jak co roku podczas festiwalu zaplanowano też spotkania i rozmowy z twórcami – z publicznością spotkają się m.in. Filip Remunda, twórca filmu „Jak Bóg szukał Karela”, a także nominowane do Grand Prix Dolnego Śląska Agnieszka Zwiefka, reżyserka „Blizn” oraz Eliza Kubarska autorka „Ściany cieni”. W programie znalazły się również dwie rozmowy z twórcami z zagranicy, którzy odwiedzą sale kinowe wirtualnie.

Widzowie wezmą udział w dyskusjach i debatach, m.in., o doświadczeniu kobiet w czasie wojny z aktywistami Humans of Aleppo (po filmie „Dla Samy”) oraz ochronie zagrożonych gatunków morskich zwierząt ze specjalistami z wrocławskiego ZOO (po seansie „Zatoki cieni”). W programie znalazły się również wydarzenia specjalne, jak epilog Europejskiej Nocy Literatury, pokaz plenerowy w ramach Dnia Trójkąta, a także Noc Grozy – czyli łączony seans „Egzorcysty” i dokumentu opowiadającego o kulisach powstawania tego kultowego horroru.

Wizyty na Dolnym Śląsku i pokazy w sieci

W 2020 roku festiwal po raz pierwszy zostanie zorganizowany w nowatorskiej hybrydowej formie. Co to oznacza? Po zakończeniu edycji kinowej wybór festiwalowych filmów będzie można obejrzeć online – wybrane tytuły będą nowościami po raz pierwszy pokazywanymi w Polsce. Sieciowa część festiwalu potrwa od 19 września do 4 października. Filmowych emocji na sali kinowej doświadczyć będą mogli też mieszkańcy innych miast z regionu. Od 11 do 13 września, dzięki współpracy z Dolnośląskim Centrum Filmowym, specjalne pokazy filmów 17. odsłony Millennium Docs Against Gravity odbędą się w Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze!

Dbajmy o zdrowie

Pandemiczna rzeczywistość wymusiła na organizatorach wprowadzenie specjalnych zasad bezpieczeństwa w trakcie trwania festiwalu. Ograniczona została liczba biletów, jakie można zakupić na poszczególne seanse, a widzowie proszeni będą o zajmowanie co drugiego miejsca na salach. Przy wejściach dostępne będą też specjalne podajniki ze środkami dezynfekującymi, a w przestrzeniach kina przebywać będzie można jedynie w maseczkach ochronnych lub przyłbicach.

Bilety w sprzedaży!

Bilety w cenach 14 i 18 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) dostępne są w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego, na MDAG.pl i dcf.wroclaw.pl . Przy zakupie minimum 6 biletów każdy z nich kosztował będzie 14 złotych; bilety na pokazy dla seniorów i rodzin kosztują 12 złotych.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 21.9.2020 10:23
czwartek, 17.9.2020 14:35
czwartek, 17.9.2020 14:09
poniedziałek, 14.9.2020 14:32
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki