XV sesja Rady Miejskiej Wrocławia
20 marca odbyła się sesja Rady Miejskiej Wrocławia.
Na sesji gościliśmy delegację samorządowców z Ukrainy, którzy przyjechali do Wrocławia w związku z odbywającym się w naszym mieście Forum Odbudowy Ukrainy. Głos w trakcie obrad zabrali:
Serhij Orlow - Zastępca Mera Mariupola;
Olena Savytska - zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Rady Miasta Lwowa.
Nasi goście podziękowali mieszkańcom i władzom Wrocławia za dotychczasową pomoc i wsparcie, jakie Wrocław udzielił ukraińskim miastom.
RADNI PODCZAS SESJI PODJĘLI WAŻNE DECYZJE!
m.in.:
Omówiono projekt uchwały wniesiony przez działające wspólnie rady wrocławskich Osiedli w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Wrocławia w zakresie zapewnienia osiedlom warunków finansowych, umożliwiających wykonanie doraźnych i bieżących elementów infrastruktury. Projekt uchwały będzie elementem dalszych dyskusji - decyzją Rady został skierowany do II czytania.
Ponieważ zachodzi konieczność dostosowania przepisów do zmieniających się regulacji w zakresie dotacji udzielanych publicznym i niepublicznym przedszkolom, szkołom i placówkom oświatowym - zmianie uległ sposób finansowania dzieci, uczniów z niepełnosprawnościami w oddziałach innych niż integracyjne i specjalne (tj. ogólnodostępnych), gdzie wysokość dotacji wypłacanej na takiego ucznia uzależniona jest od liczby godzin wsparcia liczonej tygodniowo. Dokonano również zmian w zakresie trybu kontroli.
Rada przyjęła uchwałę w sprawie utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie elektromobilności przy Zespole Szkół nr 2 (ul. Borowska 105). Jest to zaawansowana technologicznie placówka kształcenia zawodowego, która umożliwia uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Ponadto, placówki tego typu dają możliwość kształcenie, szkolenia i egzaminowania nie tylko uczniów, ale też nauczycieli, studentów czy pracowników różnych branż kluczowych dla rozwoju gospodarki.
Radni określili wysokość i zasady ustalania oraz rozliczania dotacji celowych dla podmiotów prowadzących niepubliczny żłobek lub klub dziecięcy. Przyjęta uchwała przewiduje wypłatę 400 zł dotacji celowej, miesięcznie na każde dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym oraz zwiększoną kwotę w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością. Rozwiązania proponowane w uchwale wpłyną na zwiększenie o około 50% liczby miejsc dotowanych przez miasto oraz rozszerzenie dostępności miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
Rada Miejska zobowiązana jest corocznie przyjąć ,,Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt'', co też uczyniła w drodze uchwały.
Radni podjęli uchwałę o zawarciu porozumienia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Głównym celem podjęcia uchwały jest przygotowanie miasta na wypadek wystąpienia zagrożenia powodziowego i opracowanie koncepcji zabezpieczenia miasta.
W ramach promowania instalacji retencyjnych zwiększono kwotę przyznawanych środków, a także wprowadzono nowe zasady ubiegania się i udzielania dotacji celowych na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegających na gromadzeniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
Rada przyjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic:
- Wałbrzyskiej;
- Semaforowej, Afgańskiej i Pakistańskiej;
- Żwirowej i Dziewannowej;
- alei Armii Krajowej, Orzechowej, Widnej, Kamiennej i Bardzkiej.
Rada nie uwzględniła petycji grupy mieszkańców, którzy wnosili o uchylenie dwóch lokalizacji kasyna gry przy ul. Menniczej 24. Uznano, że takie uchylenie byłoby niezgodne z prawem.
Rada delegowała radną Annę Kołodziej z Klubu Radnych Lewicy do Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Prezydencie Wrocławia.
Radni przyjęli stanowisko dotyczące kolei we Wrocławiu i Wrocławskiego Węzła Kolejowego, treść stanowiska poniżej:
Wyniki głosowania zostaną umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej.
Komentarze (0)