Wzrost znaczenia studiów Zarządzanie kryzysowe. Czy mamy w Polsce dostatecznie wielu specjalistów z tej dziedziny?

poniedziałek, 20.2.2023 15:17 191

Jeszcze niedawno zarządzanie kryzysowe było często mylnie kojarzone z wielkimi koncernami, public relations i z radzeniem sobie z problemami na linii klient-przedsiębiorstwo. Dziś to prawdziwe zarządzanie kryzysowe zaczyna zajmować należne mu miejsce zarówno w świadomości Polaków, jak i w szkolnictwie wyższym. A przecież mamy uczelnie, które już jakiś czas temu wprowadziły zarządzanie kryzysowe do programu studiów i dzięki którym z każdym rokiem zyskujemy nowych, tak bardzo potrzebnych nam ekspertów. Co to za uczelnie?

Umiejętność zarządzania w sytuacjach kryzysowych jeszcze nigdy nie była tak ważna i tak poszukiwana

W dyskusji o szkolnictwie wyższym bardzo często zwraca się uwagę na to, iż studenci powinni być kształceni nie w tych dziedzinach, które są popularne obecnie, ale które staną się ważne w niedalekiej przyszłości. I choć wszyscy zdają się z tym zgadzać, mało która uczelnia w praktyce realizuje tę ideę. W momencie, w którym przewidywania i prognozy stają się faktem, mamy więc często niedobór niezbędnych kadr i zaledwie kilka podmiotów z doświadczeniem w ich kształceniu. Regułę tę zdaje się potwierdzać przypadek zarządzania kryzysowego, które stanowi jeden z krytycznych aspektów funkcjonowania państwa na poziomie centralnym i samorządowym.

Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu wprowadzała do swojego programu studia w specjalności Zarządzanie kryzysowe w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowania na specjalistów w tej dziedzinie, ponieważ to, co jeszcze niedawno wydawało się mglistą obawą, dziś stało się realnym zagrożeniem. O znaczeniu zarządzania w sytuacjach kryzysowych, o konieczności wzmocnienia obrony cywilnej i zatrudnieniu fachowców mogących pokierować związanymi z tym działaniami na każdym szczeblu, mówią dziś  analitycy, dziennikarze i politycy. A czym dokładnie mogą się zajmować absolwenci Zarządzania kryzysowego?

Zarządzanie kryzysowe to studia dla tych, którzy chcą przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa w naszym kraju

Możliwości, jakie czekają na specjalistów z zakresu zrządzania w sytuacjach kryzysowych, w dużej mierze zależne są od ich przygotowania do zawodu. W przypadku absolwentów kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne na specjalności Zarządzanie kryzysowe w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu mówimy o specjalistach, którzy w toku studiów zdobywają wiedzę i umiejętności w takich dziedzinach, jak:

  • zarządzanie w sytuacjach kryzysowych (klęski żywiołowe, stan wyjątkowy, stan wojenny),
  • logistyka ewakuacji i organizacja pomocy humanitarnej
  • budowle ochronne
  • zapobieganie bioterroryzmowi,
  • zagrożenie epidemią i pandemią,
  • wykorzystanie systemów informatycznych z zarządzaniu kryzysowym,
  • systemy bezpieczeństwa lokalnego,
  • bezpieczeństwo w komunikacji i transporcie,
  • likwidacja skutków sytuacji kryzysowych.

Tego typu przygotowanie otwiera przed absolwentami szeroką ścieżkę kariery i możliwość wyboru pracy m.in. w:

  • służbach mundurowych,
  • centrach zarządzania kryzysowego,
  • administracji rządowej i samorządowej,
  • wszelkich służbach, inspekcjach i strażach,
  • wydziałach ds. bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach i korporacjach.

Biorąc pod uwagę to, jak ważne stało się szeroko rozumiane bezpieczeństwo i profesjonalne przygotowanie się na ewentualne zagrożenia, specjaliści od zarządzania kryzysowego już dziś są na wagę złota. Obyśmy mieli ich jak najwięcej.