komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 1 grudnia 2020

Natalii, Eligiusza

Wystawa grafik Gabrieli Gorączko przy Szewskiej: Uwolnić piersi

poniedziałek, 9.11.2020 10:00 , komentarze: 0 , odsłony: 683
kategorie artykułu:

Inspirowane sztuką ludową i nawiązujące do klasyków rocka prace w galerii Szewska Pasja to ciekawy w treści i zabawny w formie apel: Dbajcie o siebie dziewczyny.

Specjaliści alarmują: nowotwory piersi i kobiecych narządów rodnych są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci wśród Polek. Lekarze zwracają uwagę, że kobiety po urodzeniu dzieci, przestają dbać o swoje strefy intymne, i z dolegliwościami dotyczącymi piersi, brzucha, zgłaszają się, kiedy jest już za późno na pomoc.

Apele o samobadanie i udział akcjach profilaktycznych najczęściej mają charakter jednowymiarowej groźby. Że ten sam komunikat można sprzedać inaczej, pokazuje Gabriela Gorączko, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i autorka wystawy „Zdrowie kobiet” w ulicznej galerii Szewska Pasja.

W stylizowanych na ludowe grafikach wykorzystuje schematy kobiecych atrybutów: piersi, macicy, brzucha ze schowanym w nim dzieckiem lub dziećmi. W pracach Gorączko zyskują one wymiar nadzwyczajnych, pięknych, barwnych ozdób, metaforycznych i zabawnych.

Artystka obrazki wzbogaca hasłami. Raz jest to prosta zachęta: „Dotykaj się”, „Myśl też o sobie”. A w kilku przypadkach to zabawna gra tytułami. Czytasz „Every breast you take”, albo „I want my breast free”, i nie musisz być muzycznym erudytą, żeby odczytać te tropy.

Jest jeszcze jeden wymiar wystawy na ulicy Szewskiej, już przez autorkę niezamierzony, bo to sytuacja polityczna i społeczna narzuciła ten kontekst. Część z prac doskonale nadaje się na tablice i transparenty kobiet walczących o swoje prawa w marszach, jakie przetaczają się przez ulice miast i miasteczek w całej Polsce.

Gabriela Gorączko, „Zdrowia kobiet”, galeria plenerowa „Szewska Pasja”. Ekspozycję można obejrzeć do 21 listopada.

źródło: wrocław.pl

 

Wasze komentarze

sobota, 28.11.2020 08:40
poniedziałek, 23.11.2020 14:10
czwartek, 19.11.2020 13:25
piątek, 13.11.2020 12:06
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele