Wylewka anhydrytowa pod ogrzewanie podłogowe

czwartek, 28.3.2024 10:01 117

Wylewka anhydrytowa to popularny materiał stosowany przy montażu ogrzewania podłogowego. Wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, szybkie wiązanie wylewki anhydrytowej, a także właściwości samopoziomujące sprawiają, że jest to jedno z coraz częściej wykorzystywanych rozwiązań.

Wylewka anhydrytowa pod ogrzewanie podłogowe

Wylewka samopoziomująca, gipsowa, anhydrytowa to określenia na ten sam materiały, który specjaliści od ogrzewania podłogowego coraz częściej polecają. Ogromne znaczenie ma tutaj dopasowanie do  potrzeb ogrzewania podłogowego. 

Anhydryt jest materiałem kompatybilnym z systemami ogrzewania podłogowego, nie powoduje utraty efektywności ani nie wpływa negatywnie na działanie samego systemu. Ponadto wylewka anhydrytowa nagrzewa się znacznie szybciej niż cementowa — ma wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, a więc gwarantuje lepsze efekty od wylewki cementowej.

Dlaczego wylewki anhydrytowe, a nie tradycyjne wylewki cementowe

Od wylewek cementowych te anhydrytowe różnią się przede wszystkim lepszymi parametrami powierzchni, którą można uzyskać przy pracy z tym materiałem. Chodzi przede wszystkim o:

  • wysoki współczynnik przenikania ciepła — anhydryt jest materiałem o dobrych właściwościach przewodzenia ciepła, co sprawia, że jest skuteczny w rozprowadzaniu go po całej powierzchni podłogi, ogrzewanie działa efektywniej, a ciepło rozchodzi się równomiernie.
  • samopoziomowanie — wylewka równomiernie się rozpływa, wypełniając wszelkie nierówności i zagłębienia na powierzchni podłoża, pozwala więc uzyskać idealnie gładką powierzchnię.
  • szybkie wiązanie — prace związane z montażem ogrzewania podłogowego można kontynuować szybko po wyschnięciu wylewki.
  • niska zawartość wilgoci — ma to znaczenie, jeśli finalnie podłoga ma zostać pokryta materiałami wrażliwymi na wilgoć, takimi jak drewno.
  • Wysoka wytrzymałość — anhydryt cechuje wysoka wytrzymałość mechaniczna, co oznacza, że jest w stanie wytrzymać obciążenia wywołane użytkowaniem podłogi oraz montażem mebli czy innego wyposażenia.

Ile kosztuje wylewka cementowa i wylewka anhydrytowa?

Wylewki maszynowe cena za m2 z materiałem zaczyna się mniej więcej od 66,00 zł netto / m² + VAT przy powierzchni około 100 m². Im większa powierzchnia, tym cena za metr kwadratowy jest niższa. Przy 200 m² możesz liczyć już na oferty za 45,00 zł netto / m² + VAT. Trzeba się oczywiście liczyć z tym, że ceny za wylewkę anhydrytową mogą się różnić w zależności od wyboru materiału, klasy wytrzymałości i lokalizacji. Ceny te są wyższe niż w przypadku wylewki cementowej, natomiast uzyskana powierzchnia cechuje się lepszymi właściwościami, za których uzyskanie warto zapłacić nieco więcej.