Wykrywanie wycieków metodą akustyczną
Lokalizacja wycieków możliwa jest obecnie przy pomocy wielu metod, które są bezinwazyjne i skuteczne. Jedną z nich jest metoda akustyczna. Na czym ona polega? Jaki sprzęt jest niezbędny do wykrycia wycieku wody metodą akustyczną?
Lokalizacja wycieków – metoda akustyczna
Metoda akustyczna jest całkowicie bezinwazyjna. Polecana jest ona szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych i bliźniaków, gdzie możliwie jest wyeliminowanie źródeł hałasu w czasie wykonywania badania szczelności danej instalacji. W przypadku tej metody hałasy mogą bowiem wpływać na poprawną ocenę sytuacji. W zależności od skali awarii z jaką mamy do czynienia, powstałe szumy mogą być słyszane nawet do kilkudziesięciu metrów. Fachowcy zajmujący się lokalizacją wycieków wykrywają nieszczelności na bazie szumów i drgań rejestrowanych na geofonie podczas badania.
Jak wygląda wykrywanie wycieków przy pomocy geofonu?
Geofon umożliwia wykrywanie wycieków wody w rurociągach. Popularny w geofizyce, jest on również wykorzystywany do wykrywania ubytków wody w budownictwie. Urządzenie składa się z jednostki głównej służącej do analizy sygnałów, słuchawek i mikrofonu. Wbudowany czujnik umożliwia precyzyjne rejestrowanie szumów wydobywających się z miejsc, gdzie jest pęknięcie lub nieszczelność. Geofon wzmacnia poziom rejestrowanego szumu, tak aby technicy przeprowadzający badanie szczelności mogli go usłyszeć. Sposób jest prosty a zarazem skuteczny. Zastosowanie tej metody umożliwia wykrywanie wycieków umiejscowionych nawet głęboko pod ziemią.
Metoda akustyczna wykrywania wycieków – dlaczego się sprawdza?
Zastosowanie tej metody umożliwia wyeliminowanie konieczności wykonywania wykopów lub usuwania jakichkolwiek konstrukcji tylko po to, aby fizycznie sprawdzić stan rur. Inwazyjne metody lokalizacji wycieków wymagają nie tylko dużego wysiłku, ale przede wszystkim późniejszych napraw i wymiany materiałów z racji tego, że odbywają się zasadniczo metodą prób i błędów. Korzystanie z urządzeń takich jak geofon umożliwia precyzyjne określenie miejsca wycieku, co oznacza oszczędność czasu i pieniędzy. Jest to również metoda przyjazna dla środowiska, ponieważ nie ma potrzeby rozkopywania i niszczenia otoczenia.
Główne zalety wykrywania wycieków metodą akustyczną:
- Możliwość zastosowania w różnych instalacjach – zarówno ciepłej jak i zimnej wody
- Brak konieczności rozkuwania betonu i wykonywania wykopów
- Nie dochodzi do ingerencji w instalację
- Precyzyjne detektory nieszczelności
Jak długo trwa lokalizacja wycieków metodą akustyczną?
Czas potrzebny do wykrycia nieszczelności za pomocą geofonu zależy od skali problemu i tego, czy znany jest rodzaj materiału z jakiego wykonano rurę, jej długość i średnice wewnętrzne. W przypadku zauważenia oznak wycieku wody w domu, mieszkaniu czy biurze warto zadzwonić do specjalistów w celu uzyskaniu szczegółowych informacji i pomocy. Firmy takie jakie Dry-Home poza wykonaniem badania szczelności przeprowadzą również osuszanie po zalaniu oraz dezynfekcję pomieszczeń.